Dzień walki z depresją. Dostępne formy pomocy w Trójmieście

2022-02-23 18:00
zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

23 lutego szczególnie pamiętamy o osobach cierpiących na depresję. Wtedy przypada Międzynarodowy Dzień Walki z tą chorobą. Dotyka ona coraz młodszych. Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu naszej pociechy? Po jaką pomoc sięgnąć?

W Polsce, w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, mamy najmniej psychiatrów dla dorosłych i dzieci w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W województwie pomorskim jest 30 lekarzy tej specjalizacji.

Na izbę przyjęć do Szpitala Psychiatrycznego na Gdańskim Srebrzysku w ciągu doby średnio zgłasza się od kilku do kilkunastu dzieci w wieku 10 -17 lat. Zgodnie z potrzebami zdrowotnymi, tylko w Gdańsku powinno być około 15 oddziałów psychiatrii dziecięcej. Jest jeden. To wynika z braku rządowego wsparcia na rozwój psychiatrii dziecięcej, jak i braku specjalistów w tej dziedzinie.

Krokiem, który warto podjąć przed wizytą w szpitalu jest konsultacja w poradni pedagogiczno - psychologicznej. Tam dziecko uzyska kompleksową pomoc: od zdiagnozowania przez ustalenie ścieżki leczenia, aż do rozpoczęcia wybranej formy lub wybranych form terapii. Co w przypadku, gdy nasze dziecko nie chce się podzielić swoim problemem? Tu rozwiązaniem może się okazać telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Obecnie wskazówki dotyczące sposobów postępowania z dzieckiem, któremu może grozić depresja lub dane kontaktowe do specjalistycznych placówek czy fundacji są dostępne w internecie. Za darmo możemy także pobrać "Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016 - 2023", gdzie znajdziemy niezbędne numery telefonów a także podstawowe informacje na temat zdrowia psychicznego.

Listen to "Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Formy wsparcia dla dzieci w Trójmieście" on Spreaker.