Upamiętniono komisarza Józefa Wróblewskiego, ostatniego przedwojennego Komendanta Policji w Gnieźnie
W osiemdziesiątą piątą rocznicę agresji wojsk radzieckich na Polskę, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki zapalił znicz przed tablicą pamiątkową upamiętniającym komisarza Józefa Wróblewskiego, ostatniego przedwojennego Komendanta Policji w Gnieźnie.
17 września to szczególna data w polskiej historii. Tego dnia w 1939 roku, ZSRR przyłączył się jako sojusznik III Rzeszy do II Wojny Światowej i uderzył od wschodu na walczącą z Niemcami Polskę. Na kresach II Rzeczpospolitej zaczęła się ekterminacja ludności polskiej. To wtedy miały miejsce pierwsze mordy polskich policjantów, rozstrzeliwanych często zaraz po zatrzymaniu przez wkraczającą Armię Czerwoną.
17 września to także Światowy Dzień Sybiraka, bo właśnie wtedy zaczęto wywozić ludność polską na wschód. Pierwsi byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, leśnicy, strażnicy graniczni, więzienni i przedstawiciele innych służb bezpieczeństwa. Wkrótce zaczęły się masowe deportacje ich rodzin na Syberię. Mord katyński z wiosny 1940 r., w którym zginęło co najmniej 22 tysiące żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy służb II RP był konsekwencją 17 września 1939 r.