PISANKI Z MONOGRAFIĄ

2024-09-11 12:55
pisanki
Autor: Muzeum Lubuskie

„Pisankarstwo jako żywa tradycja w świetle jubileuszu 50 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała kowalskiego” to najnowsza publikacja Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie. To najobszerniejsza monografia poświęcona pisankom – ich tradycji, rodzajom i twórcom.

Do stworzenia monografii zaproszono kilkunastu autorów z Polski i Ukrainy, w tym m.in. muzealników z Narodowego Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. Jozafata Kobryńskiego w Kołomyi.

Publikacja opisuje półwieczną historię Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek organizowanego przez Muzeum Lubuskie we współpracy z gorzowskimi oddziałami Związku Ukraińców w Polsce i Zjednoczenia Łemków. Jest w niej także wspomnienie o inicjatorze konkursu – Michale Kowalskim – napisane przez jego córkę, Lidię Świątkowską.

Interesującym treściom towarzyszy bogata ikonografia.

Zdaniem prof. Jana Święcha z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, publikacja wydana przez Muzeum Lubuskie jest najobszerniejszą w polskiej literaturze przedmiotu pozycją, przedstawiającą niezwykły „świat” pisanki. Część tekstów stanowi znakomite monograficzne wykłady poświęcone pisankom w określonych regionach kraju, inne podejmują próbę osadzenia pisanek w jej kontekstach znaczeń i symboli, ramę zaś całości opracowania stanowi jubileusz 50-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego.

Promocja monografii odbyła się 7 września w Bibliotece Herberta.

Zadanie pn. „Pisankarstwo jako żywa tradycja w świetle 50 Jubileuszu Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.