Resocjalizacja więźniów w zakładach karnych

2022-02-18 13:57
zakład karny
Autor: Archiwum serwisu

Resocjalizują więźniów poprzez aktywizację zawodową. W zakładach karnych w Polsce prowadzone są specjalne programy szkoleń, które mają pomóc osadzonym w powrocie do normalnego życia po wyjściu na wolność.

Najprościej mówiąc resocjalizacja to przywrócenie do społeczeństwa osoby, która nie przestrzega jego reguł. Według danych około 60% polskich więźniów po odbyciu kary ponownie w swoim życiu popełnia przestępstwo, z czego aż 20% z nich w pierwszym roku po wyjściu zza krat. Aby temu zapobiec w zakładach karnych prowadzone są specjalne programy szkoleń.

Jednym z elementów resocjalizacji jest praca, która pozwala u osadzonych ukształtować poczucie odpowiedzialności, a także zdobyć nowe umiejętności, które mogą okazać się im przydatne na wolności. Taki projekt realizowany jest m.in. w Zakładzie Karnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Bardzo często więźniowie w ramach odbycia swojej kary angażowani są do pracy w Domach Opieki Społecznej. To pozwala m.in. pobudzić w nich na nowo wrażliwość do drugiego człowieka. Z takiej formy resocjalizacji skorzystał Pan Adam, który został skazany za wyłudzenie kredytu w banku. Praca z osobami starszymi i schorowanymi nie jest dla niego łatwa, ale daje mu wiele satysfakcji. 

W zakładach karnych prowadzi się również programy resocjalizacji w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy, przeciwdziałania uzależnieniom oraz nadużywaniu alkoholu lub narkotyków.