2 czerwca Święto Dziękczynienia

2024-05-29 8:24
Święto Dziękczynienia
Autor: BP KEP, Archiwum prywatne

Tegoroczne Święto Dziękczynienia, z udziałem Episkopatu Polski, odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca. W tym roku pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Głównym punktem obchodów będzie Msza Święta o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.

W Święto Dziękczynienia ulicami Warszawy już po raz siedemnasty przejdą setki osób w pielgrzymce dziękczynnej do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w południe zostanie odprawiona Msza Święta. Tym razem do Wilanowa będą niesione relikwie patronki Polski św. Jadwigi – królowej Polski, która zasłynęła głęboką pobożnością i troską o potrzebujących. Tegoroczne Święto będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy urodzin królowej, ale także 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki, których relikwie od ponad 10 lat odbierają już cześć w wilanowskim Sanktuarium.

Procesja z relikwiami św. Jadwigi wyruszy o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej, mijając m.in. kościół Sióstr Wizytek, kościół św. Aleksandra i Belweder. Około godz. 11.00, przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii przy ul. Króla Jana III Sobieskiego 15, zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszonych gości. W tym miejscu do feretronu z wizerunkiem św. Jadwigi dołączą relikwie czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej polskich świętych i błogosławionych. Aleją Rzeczypospolitej przedstawiciele miast papieskich, biskupi i wierni wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, góralami, Kaszubami i pielgrzymami z całej Polski dotrą z 22 relikwiarzami i portretami świętych do celu. W południe metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś przewodniczyć będzie Mszy św., podczas której zostanie odmówiony Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, na znak wdzięczności za wszelkie łaski i opiekę Opatrzności Bożej. Podczas Mszy św. przy ołtarzu głównym zostaną złożone intencje darczyńców, nadsyłane na ten dzień.

Przed Świątynią zaplanowano m.in.: koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z grą rodzinną „Okulary wiary”. 2 czerwca na pl. Piłsudskiego stanie wystawa plenerowa poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski zorganizowana przez IPN. Instytut przygotował również wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce, z wyjątkowymi zdjęciami ks. Jerzego z archiwum rodzinnego, którą będzie można zobaczyć przed Świątynią.

Po południu, o godz. 15.00, zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, a do nieba zostaną wypuszczone baloniki z hasłem „Dziękuję”. Natomiast o godz. 17.30 rodziny i pielgrzymi z całej Polski wezmą udział w przedsięwzięciu artystycznym w wykonaniu ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, który skomponował kantatę o życiu bł. Edmunda Bojanowskiego. Dzień zakończy iluminacja Świątyni i wspólne śpiewanie „Barki”.

Źródło: www.archwwa.pl/ BP KEP Program Święta Dziękczynienia i trasa pielgrzymki dziękczynnej

Transmisja na www.parafiaopatrznoscibozej.pl: https://www.youtube.com/watch?v=NQ0vd_NK3f4