20 października startuje Festiwal MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY
Wybitni artyści jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej zagrają podczas szóstej edycji Festiwalu MUZYKA POKOJU – MUZYKA WIARY. Organizuje go Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. W tym roku zaplanowano pięć koncertów i pokaz filmowy. Festiwal, w nowej odsłonie, odbędzie się w dniach 20-25 października.
Celem festiwalu jest promowanie muzyki zdolnej do wyrażenia wiary w pokój oraz budowanie kultury, w której porozumienie istnieje ponad podziałami ideologicznymi, wyznaniowymi czy politycznymi. Od tego roku impreza odbywa się pod zmienioną nazwą (wcześniej: Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju), akcentującą pokój, który – chociażby z racji wojny w Ukrainie – wybrzmiewa dziś jeszcze mocniej jako jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka.
Oddając głos artystom, kompozytorom oraz wykonawcom, twórcy festiwalu chcą wyrazić swoją solidarność z ofiarami konfliktów zbrojnych oraz zastanowić się, czy kultura ma siłę, żeby zapobiegać wojnom i godzić zwaśnione narody. Jak przypomina Miron Zajfert, dyrektor artystyczny Festiwalu, inspiracją do jego powstania była pamięć o Światowym Dniu Modlitwy o Pokój, którą jesienią 1986 roku zorganizował w Asyżu Jan Paweł II, a w ideę festiwalową wpisane zostało uniwersalne motto – pomimo różności i pozornych inności próbujmy ze sobą rozmawiać, słowami, gestami… muzyką.
Rzeczywistość brutalnie pokazała nam, jak kruchą i deptaną wartością jest pokój. Przesuwając akcent, pragniemy jeszcze bardziej otworzyć Festiwal na elementarną potrzebę człowieka – potrzebę życia w pokoju – podkreśla Miron Zajfert. W tych szczególnych czasach, agresji Rosji w Ukrainie, jeszcze mocniej towarzyszy nam przekonanie, że idea pokoju zaczyna się tam, gdzie prowadzony jest dialog między ludźmi, tradycjami. Z pomocą w podjęciu tego wyzwania przychodzi wiara, często skomplikowana i nieoczywista. Odnieśli się do niej muzycy, szukając inspiracji wśród takich postaci, jak Obadiah Neofita – średniowieczny mnich, który przeszedł na judaizm, czy Dżalaluddin Rumi – jeden z ojców sufizmu islamskiego – podkreśla Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Centrum, warszawska instytucja kultury, stawia pytania o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Placówka działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Pełny program festiwalu dostępny na stronie muzykapokoju.pl.
Źródło:ekai