20. rocznica tragicznej śmierci bpa Jana Chrapka

2021-10-18 11:38
Biskup Jan Chrapek
Autor: Archiwum Generalne Zgromadzenia św. Michała Archanioła w Markach-Strudze

W poniedziałek 18 października Kościół radomski wspomina biskupa Jana Chrapka. Mija 20. rocznica jego tragicznej śmierci. Hierarcha zginął w 2001 roku w wypadku samochodowym. W jego pogrzebie uczestniczyło ok. 50 tys. osób.

20 lat temu, w czwartek 18 października biskup Jan Chrapek wracał do Radomia z zajęć prowadzonych dla studentów dziennikarstwa w Warszawie. Spieszył się na mszę, którą miał odprawić o 18.00. Na wysokości miejscowości Siekluki zasłabł za kierownicą i zderzył się czołowo z ciężarówką. W jego pogrzebie w katedrze radomskiej uczestniczyło 50 tys. osób. Biskup Chrapek został pochowany w specjalnie wybudowanej krypcie w kruchcie po lewej stronie katedry.

W 1999 roku przyszedł wyjątkowy człowiek, niskiego wzrostu, ale wielkiego ducha, który zmienił oblicze miasta i diecezji - tak posługę biskupa Jana Chrapka wspomina Adam Włodarczyk, prezydent Radomia w latach 1998–2002, który był gościem Radia Plus Radom. Podkreślił, że działania biskupa były prospołeczne. Wiele jego inicjatyw było odpowiedzią na szalejące wówczas bezrobocie i upadające zakłady pracy. To był czas, kiedy ludzie nie wiedzieli, gdzie mają szukać wsparcia. To wówczas w Radomiu powstawały stołówki dla ubogich. Jako miasto pomagaliśmy organizacyjnie w tym zakresie. Biskup Chrapek dostrzegał, że Radom potrzebuje wsparcia. To właśnie dzięki niemu powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna. To jest ten ślad, który zostawił po sobie nietuzinkowy człowiek, który przejdzie do historii miasta – powiedział Adam Włodarczyk.

Biskup Jan Chrapek był jednym z pomysłodawców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest upamiętnienie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że kiedy powstała fundacja w diecezji radomskiej były miejsca, gdzie bezrobocie przekroczyło 40 procent. To wówczas zaczęliśmy podawać dłoń młodym ludziom, którzy chcieli się kształcić, nie mając środków finansowanych – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu Fundacji.

Ks. Kowalczyk mówi, że bp Jan Chrapek kochał media. Miał ogromy wpływ na ich kształtowanie. Zależało mu na tym, by istniały profesjonalne media katolickie krajowe i lokalne. Miał wówczas świadomość, że kształt życia społecznego i w pewnym sensie Kościoła, w dużym stopniu będzie zależał od tego, czy będziemy umieli tworzyć i korzystać z mediów – powiedział prezes zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Materialnym śladem posługi duszpasterskiej drugiego ordynariusza radomskiego jest Fundusz Biskupa Jana Chrapka, który istnieje przy Caritas Diecezji Radomskiej. W ciągu 20 lat współfinansował m.in. zakup mammografu. Wspierał profilaktyczny program raka piersi, adaptację budynku z przeznaczeniem na dom matki i dziecka - ofiar przemocy w rodzinie, działalność Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego, czy budowę ośrodka "Emaus".

Biskup Jan Chrapek miał 53 lata. Był jednym z najpopularniejszych polskich biskupów, szczególnie dobrze znanym w środowisku dziennikarskim, z którym od lat blisko współpracował. Jego dewizą biskupią były słowa: „Quis ut Deus” (Któż jak Bóg).

Źródło: diecezja radomska, KAI