23 lutego liturgiczne wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy
Z tej okazji 26 lutego w katedrze polowej Wojska Polskiego spotkają się harcerze, skauci i ich kapelani - poinformował ordynariat polowy. Spotkanie rozpocznie się mszą św. o godz. 11.00.
Tego dnia na placu Krasińskich przy pomniku Powstańców Warszawy zaplanowano też harcerską grę miejską. Dzień wcześniej, z przedstawicielami organizacji harcerskich i skautowych z Polski oraz zagranicy spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat, wstąpił do 2 Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Święcenie kapłańskie przyjął 14 marca 1937 r. 18 października 1939 r. zatrzymało go gestapo i wraz z blisko 700 osobami trafił do Fortu VII. Powołanie kapłańskie realizował w warunkach konspiracyjnych, w kolejnych niemieckich obozach koncentracyjnych - Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Organizował tam wspólne modlitwy, wyszukiwał najbardziej umęczonych i załamanych współwięźniów. "Nikt nie zapomni Wielkiego Czwartku 1940 r., gdy dzięki jego staraniom i zapobiegliwości - wprawdzie w sposób katakumbowy - mogliśmy odprawić pierwszą, od chwili aresztowania, mszę św" - wspominał biskup chełmiński Bernard Czapliński. W Dachau opiekował się chorymi na tyfus, przekradał się do ich baraków, by nieść im pomoc i umacniać Eucharystią. Udało mu się pozyskać do pomocy przy zakażonych- 32 polskich księży.
Ks. Frelichowski zmarł 23 lutego 1945 r. Wyjątkowość zmarłego kapłana uznali nawet hitlerowcy, pozwalając po raz pierwszy w obozie w Dachau na wspólne modlitwy przy jego trumnie. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 7 czerwca 1999 r. "Zwracam się także do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania" - powiedział wówczas papież.
Relikwie bł. ks. phm. Frelichowskiego są m.in. katedrze polowej WP i w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostały przekazane podczas obchodów Dnia Myśli Braterskiej 21 lutego 2016 r.
Źródło:ordynariat.wp.mili.pl