31. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

2021-11-21 16:35
Pielgrzymka górników
Autor: @JasnaGóraNews/Twitter

Już po raz 31. na Jasną Górę przybyli górnicy różnych sektorów przemysłu wydobywczego i pracownicy branży energetycznej oraz ich rodziny. Pielgrzymkę zorganizował Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Tradycyjnie górnicza pielgrzymka rozpoczęła się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Następnie górnicy w galowych strojach, z pocztami sztandarowymi wyruszyli na Jasną Górę. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. W południe w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyli w Eucharystii.

Organizatorzy podkreślali, że pielgrzymka jest podziękowaniem za całoroczną pracę, w intencji polskiego górnictwa, o szacunek dla pracy i bezpieczeństwo w kopalniach. To także modlitwa, za tych, którzy odeszli już na „wieczną szychtę”. Na węglu kamiennym, brunatnym opiera się całe bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. Ważne jest wydobywanie soli, metali jak miedź, cynk czy ołów – mówił przewodniczący  Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik.

Bp Paweł Stobrawa, który przewodniczył mszy świętej, podziękował w homilii wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego za ich ciężka pracę, za dostarczanie surowców potrzebnych w codziennym egzystowaniu. Wyraził też troskę górniczej branży o miejsca pracy, zapewnił o modlitwie za bezrobotnych. Mimo świętowania z niepokojem myślimy o przyszłości. Razem z wami niesiemy w sercu niepewność, która rodzi zapowiedź zmian strukturalnych w sektorze górniczym i energetycznym - mówił bp Stobrawa.

Zwracając się do górników, duchowny zachęcał, by mimo swoich trosk i niepokojów towarzyszących pracy, „inwestowali w swoje życie duchowe”, swoją codzienność przeżywali w jedności z Bogiem, opierali się na wierze.

Pielgrzymka odbyła się tradycyjnie przed przypadającą 4 grudnia tzw. „Barbórką”. Zgromadziła górników nie tylko węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, miedzi, soli oraz ropy naftowej także pracowników elektrowni i elektrociepłowni. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry