4 marca: Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

2022-02-16 9:47
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania
Autor: BP KEP

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

„Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy” – napisał w specjalnym komunikacie abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Hierarcha zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę we wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi rozważaniami na ten dzień. Poprosił też o podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, a przede wszystkim o postawę otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii.

„Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia” – napisał abp Polak.

BP KEP

Oto pełny tekst komunikatu:

                                                          Komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży                                                          w związku z dniem modlitwy i pokuty                                                          za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

                                                          Do odczytania w kościołach i kaplicach w niedzielę 27 lutego br.

W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.

Wojciech PolakArcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas PolskiDelegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Źródło: BP KEP