Abp Carlo Maria Viganò ekskomunikowany

2024-07-05 17:43
Abp Carlo Maria Viganò
Autor: White House Image/Lawrence Jackson/wikimedia commons

Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Viganò został ekskomunikowany- poinformowała Dykasteria Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomuniki „latae sententiae” jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.

Ekskomunika „latae sententiae” (excommunicatio latae sententiae) to ekskomunika wiążąca mocą samego prawa. Jest automatyczną konsekwencją czynu, przez który sprawca opuszcza komunię z Biskupem Rzymu i Kościołem katolickim.

Z komunikatu wynika, że 4 lipca zebrał się Kongres Dykasterii ds. Nauki Wiary, aby zakończyć pozasądowy proces karny z kanonu 1720 Kodeksu Prawa Kanonicznego przeciwko abp Carlo Marii Viganò, „oskarżonemu o zastrzeżone przestępstwo schizmy”.

„Znane są jego publiczne wypowiedzi, z których wynika odmowa uznania i podporządkowania się papieżowi, komunii z członkami Kościoła, którzy są mu poddani, a także prawowitości i nauczycielskiego autorytetu Soboru Watykańskiego II. W wyniku procesu karnego Viganò został uznany winnym zastrzeżonego przestępstwa schizmy. Dykasteria ogłosił ekskomunikę latae sententiae z kan. 1364 § 1 KPK” – głosi komunikat, dodając, że „decyzja została przekazana arcybiskupowi w dniu 5 lipca 2024 roku”.

Jak wiadomo, 21 czerwca sam abp Viganò ujawnił dekret wzywający go do Rzymu by ustosunkował się do zarzutów i dający mu czas do 28 czerwca na wyznaczenie obrońcy, który będzie go reprezentował lub przesłanie tekstu swej obrony. „Ponieważ tak się nie stało, wyznaczono mu obrońcę z urzędu, który prowadził obronę Viganò zgodnie z przepisami prawa” – podaje watykański portal Vatican News.

Przypomina, że wielokrotnie w ostatnich latach były nuncjusz w USA oświadczał, że nie uznaje legalności obecnego papieża i ostatniego soboru. Wyjaśnia również, że ekskomunika „latae sententiae” wynika z samego faktu popełnienia przestępstwa. Ekskomunikowanemu nie wolno odprawiać Mszy św. i udzielać innych sakramentów, przyjmować sakramentów, udzielać ich i sprawować innych ceremonii kultu liturgicznego, ani brać czynnego udziału w powyższych celebracjach. Nie może on też pełnić żadnych stanowisk, posług czy funkcji kościelnych.

Ekskomunika jest „karą leczniczą”, zachęcającą do pokuty, dlatego zawsze oczekuje się, że dana osoba powróci do komunii z Kościołem.

Źródło: Vatican News PL