Abp Gądecki w Poznaniu: pielgrzymowanie na Jasną Górę prowadzi nas na spotkanie z Maryją

2024-07-06 13:37
Pielgrzymka Poznań
Autor: Archidiecezja Poznańska

„Pielgrzymowanie na Jasną Górę, czyli do sanktuarium maryjnego, prowadzi was do spotkania z Maryją. Maryja jest dla Kościoła Tą, która idzie naprzód w pielgrzymce wiary, przyświecając wędrówce wiary całego Kościoła” – mówił abp Stanisław Gądecki podczas sobotniej Mszy św. w poznańskiej katedrze na rozpoczęcie 90. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Aby byli jedno!”. 

W homilii metropolita poznański zwrócił uwagę, że „patrząc na Maryję, można zrozumieć, że sanktuarium jest miejscem, w którym – w akcie dziękczynienia – pozwalamy się Bogu miłować, dokładnie na Jej przykładzie i z Jej pomocą”. „Czas samej pielgrzymki i pobytu w sanktuarium jest doskonałą okazją do refleksji nad dotychczasowym swoim życiem i wiecznym przeznaczeniem” – zaznaczył arcybiskup.

Abp Gądecki podkreślił, że pielgrzymka jest znakiem naszego bycia ciągle w drodze, bo człowiek jest homo viator. „Ona w widoczny sposób ukazuje stan człowieka bycia poza domem, jakby na obczyźnie, daje doświadczenie przemijalności i kieruje myśli ku Bogu, który jedyny trwa wiecznie i nadaje ostateczny sens ludzkiemu życiu” – stwierdził metropolita poznański.

Przekonywał, że pielgrzymka umożliwia „doświadczenie Kościoła jako żywej wspólnoty złożonej z osób różnych stanów, wieku, zawodów pod przewodnictwem pasterzy”. „Każda pielgrzymka jest znakiem życia Kościoła, a każdy jej uczestnik potwierdza swoją do niego przynależność i uczy się tego, że Kościół jest ludem w drodze” – zauważył abp Gądecki.

Przypomniał, że każdy etap pielgrzymki winien być ożywiony modlitwą. „Duchowe owoce w znacznej mierze zależą od jej przebiegu i organizowanych w czasie drogi celebracji liturgicznych oraz różnych form pobożności ludowej” – zaznaczył.

Ważną cechą pielgrzymki jest jej wymiar pokutny, ponieważ pielgrzymi podejmują własne, indywidualne praktyki pokutne, które towarzyszą im w drodze do sanktuarium. „Pielgrzymka jest także dobrym czasem krytycznej oceny własnego życia w świetle Ewangelii i nauczania Kościoła, do rachunku sumienia oraz pragnienia duchowej odnowy i przemiany. Czas pielgrzymowania i związane z nim modlitwa, post, wszelkie trudy i niewygody mają związek z sakramentem pokuty” – stwierdził arcybiskup Gądecki.

Zwrócił też uwagę na apostolski wymiar pielgrzymki. „W czasie pielgrzymki dokonuje się dwojakiego rodzaju ewangelizacja: wszyscy pielgrzymi są jednocześnie jej przedmiotem przez słuchanie słowa Bożego, jak i podmiotem, gdy ewangelizują siebie nawzajem nie tylko przez słowo, ale także przez dobry przykład” – zaznaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał także, że Polacy są jednym z najbardziej pielgrzymujących narodów w Europie. Zachęcił do owocnego przeżycia tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę, „do sanktuarium, do konfesjonału i ołtarza naszego narodu; do miejsca duchowej przemiany i odnowy życia Polaków”.

Podobnie jak to było w ubiegłych latach, chętni mogli zapisywać się do kilku grup tematycznych, m.in. pokutnej, ekstremalnej, biblijnej czy wyciszenia. Największą popularnością, jak zawsze, cieszyła się grupa młodzieżowa.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca.

Źródło: ekai