Archidiecezja warszawska włącza w prace synodalne młode pokolenie
Archidiecezja warszawska będzie prowadzić konsultacje synodalne także wśród młodzieży. Przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ruchów i duszpasterstw akademickich zaprasza młodych do dzielenia się wiarą oraz udziału w konsultacjach synodalnych. Po Wielkanocy, w Warszawie odbędą się dwa otwarte spotkania synodalne młodzieży.
To sami młodzi będą zachęcać swoich rówieśników do zainteresowania się synodem i podzielenia się swoją perspektywą. W tym celu przygotowują filmiki i materiały multimedialne, które udostępnią m.in. na Facebooku, Tik Toku i Instagramie.
Po feriach mowa o synodzie będzie również na lekcjach religii w szkołach ponadpodstawowych. Katecheci wkrótce otrzymają konspekty do lekcji o synodalności wraz z ankietą, którą każda klasa będzie mogła wypełnić podczas szkolnych zajęć. - Chcemy skorzystać z tego, że szkoła jest jedną z przestrzeni życia publicznego, w której mamy szansę ewangelizować – wyjaśnia ks. Kamil Falkowski, asystent diecezjalny KSM w archidiecezji warszawskiej.
Młodzież zaangażowaną w etap diecezjalny synodu, będzie można spotkać w marcu na ulicach Warszawy. Pod hasłem “No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń” szykują akcję, w ramach której chcą pytać spotkanych młodych ludzi, co myślą o Kościele. Jej zwieńczeniem będą otwarte spotkania synodalne młodzieży planowane na kwiecień i maj 2022 w Warszawie.
Bp Piotr Jarecki, który jest delegatem metropolity warszawskiego ds. synodu zauważa, że Kościół nie ma łatwego kontaktu z młodzieżą, dlatego archidiecezji bardzo zależy, żeby do młodych dotrzeć i ich uaktywnić. – W duszpasterstwie Kościoła zbyt wielu młodych nie ma, a przecież młode pokolenie potrzebuje także nadprzyrodzonego wymiaru życia i relacji do Boga – dodaje.
Jego zdaniem do młodego człowieka najlepiej trafia inny młody człowiek, dlatego ma nadzieję, że uda się uruchomić młodych ludzi, którzy dotrą do swoich kolegów i koleżanek, również tych, którzy nie uczestniczą w życiu Kościoła albo rezygnują z katechezy. – Chodzi o to, żeby temat Boga, zbawienia czy po prostu głębszego wymiaru życia były także tematami ich rozmów, kiedy się spotykają, bo przecież młodzi katolicy przyjaźnią się zarówno z tymi, którzy chodzą na katechezę, jak i tymi, którzy się z niej wypisali – podkreśla biskup.
Już od października 2021, kiedy archidiecezja warszawska zainaugurowała etap diecezjalny synodu biskupów, w prace włączył się Kamil Gmiterek z duszpasterstwa akademickiego w kościele św. Anny. – Czuję się wezwany do tego, aby uczestniczyć w synodzie, ponieważ razem jesteśmy Kościołem. Nie tylko należymy do Kościoła, ale nim jesteśmy. A skoro synod dotyczy Kościoła, to naturalne, że chcę w nim uczestniczyć. Zależy mi na Kościele, chcę być jego częścią i tworzyć go w sposób zaangażowany – podkreśla student Uniwersytetu Warszawskiego.
W archidiecezji warszawskiej faza diecezjalna Synodu została zainaugurowana 17 października 2021 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Źródło: archidiecezja warszawska