Biskupi w Niedzielę Palmową o męce Chrystusa, nawróceniu i Bożej miłości

2025-04-14 9:41
Niedziela Palmowa biskupi
Autor: Diecezja Kielecka

O znaczeniu krzyża i męki Chrystusa, wartości nawrócenia i Bożej miłości mówili polscy biskupi w homiliach wygłaszanych w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, która rozpoczęła w Kościele katolickim Wielki Tydzień.

Przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda i metropolita gdański, podkreślił, że „Jezus przyszedł, aby nam objawić pełne miłości i miłosierdzia oblicze Boga". „Okazuje je w sposób szczególny, podejmując wielkie cierpienie ludzkie i duchowe. Podejmuje je tylko i wyłącznie dla naszego zbawienia, całkowicie dobrowolnie, bez żadnego przymusu. Na krzyżu pragnął tylko jednego, aby nas wszystkich zbawić!" – zaznaczył abp Wojda.

Abp Józef Kupny, zastępca przewodniczącego KEP i metropolita wrocławski, w homilii zwrócił uwagę, że Jezus poprzez swoją ofiarę daje człowiekowi poznać swoją miłość. „Czy w tej sytuacji znajdziesz w sobie siłę, aby przyznać się do Niego wszędzie tam, gdzie toczy się Twoje życie? Czy zechcesz uznać prawdziwość Jego słów potwierdzonych śmiercią na krzyżu? Co chciałbyś z miłości do Niego zmienić w swoim życiu?" – pytał metropolita. I jednocześnie dodał: „Pamiętaj! Chrystus cię wspomaga, Eucharystia cię wspomaga, dlatego uwierz, że stać cię na gest Weroniki, czyli przyznanie się do wiary w Jezusa Chrystusa, nawet wtedy, gdy wielu Go odrzuca i Nim gardzi”.

Abp Adrian Galbas, metropolita warszawski, zachęcił wiernych, aby tak przeżyli Wielki Tydzień, by rzeczywiście w ich życiu był on wielki. „On jest wielki nie przez liczbę dni, bo tych jest tyle samo, ale przez akcenty, które w tym tygodniu możemy położyć. I oby to był tydzień, który poświęcimy szczególnie na porządki wewnętrzne” – podkreślił metropolita warszawski.

Kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, w Sanktuarium św. Jana Pawła II mówił: „Zgiąć kolano przed ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem, znaczy uznać Go za swego Pana, utożsamić się z Jego programem miłości zapisanym dla nas w Ewangelii. On nas potrzebuje, byśmy w dzisiejszym świecie byli Jego wiarygodnymi świadkami”. Zaznaczył także, że historia cierpienia i śmierci Jezusa stała się „żywą historią ocalenia człowieka”. Dodał zarazem: „Ta historia nadal trwa. Dzięki tej historii miłości budzącej nadzieję, rozumiemy nasz los”.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu podkreślił znaczenie krzyża Chrystusa. „Krzyż dla jednych ma być poniżeniem człowieka i człowieczeństwa, a dla tych, którzy uwierzyli w jego moc, jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem, grzechem, nieprawością” – zauważył. Zachęcił także, aby Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, mimo codziennego zabiegania, były dniami, w których wierni będą dążyć – myślą i sercem – do „krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym jedynie zawisło zbawienie świata, a więc na którym jedynie zawisła nasza nadzieja”.

Abp Stanisław Gądecki, administrator apostolski archidiecezji poznańskiej, zwrócił uwagę, że Niedziela Palmowa kończy „naszą pokutną drogę i zachęca nas do oczyszczenia się z grzechów w sakramencie pojednania”. „Trzeba, aby Chrystus już teraz panował na ziemi, byśmy przebyli jego królewską drogę służby bliźniemu, pokonywania zła dobrem, ofiarnego włączania się w proces przemiany świata” – podkreślił abp Gądecki. Dodał zarazem: „Taka jest misja Kościoła: głosić Chrystusa i dawać o nim świadectwo, tak by żadna działalność ludzka nie była wyjęta spod władzy Boga”.  

Arcybiskup nominat archidiecezji poznańskiej Zbigniew Zieliński, przewodnicząc Mszy św. w koszalińskiej katedrze, zachęcił do tego, aby Niedziela Palmowa i cały Wielki Tydzień stały się okazją do pogłębienia świadomości tego, że Bóg bezgranicznie ukochał człowieka. „Niech czekające nas celebracje będą okazją do rozpamiętywania zbawczych wydarzeń, ale i do odpowiedzi na miłość Boga, który umiłował nas do końca” – podkreślił.

W Niedzielę Palmową, przypadającą w tym roku w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, abp Józef Guzdek przypomniał także, że zarówno Jezus Chrystus, jak i polscy oficerowie zamordowani przez NKWD, padli ofiarą kłamstwa i niesprawiedliwości. „Zwyciężyła prawda i odwaga tych, którzy się jej domagali” – podkreślił. Metropolita Białostocki zaapelował o modlitwę, wzajemne przebaczenie i budowanie przyszłości opartej na prawdzie.

Bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej, również zwrócił się do młodych, którzy w Niedzielę Palmową przeżywali Jubileusz Młodych. Zachęcał zgromadzoną w katedrze młodzież do przeprowadzenia pewnego eksperymentu. „Kiedy w najbliższych dniach zdawać się Wam będzie, że nie rozumie Was nikt, powiedzcie o tym, co Was gnębi Jezusowi. Proszę Was, zróbcie to. Jezus nie pozostaje głuchy na nasze problemy, wręcz przeciwnie. Nie jest oddalony, jak najdalsze zakątki kosmosu, jak ktoś, kogo nie interesujemy” – podkreślił bp Szkudło.

Źródło: BP KEP/ KAI/ niedziela.pl/ gosc.pl