Biskupi z Listem do kapłanów na Wielki Czwartek

2025-04-17 7:41
Wielki Czwartek Biskupi
Autor: BP KEP

Słuchanie, a jeszcze bardziej słyszenie siebie nawzajem, to wejście na wspólną drogę Bożego prowadzenia – piszą polscy biskupi w Liście do kapłanów na Wielki Czwartek.

„Kościół, który idzie, głosi, spotyka się z prześladowaniem, musi rozeznawać bieżące sytuacje i zmieniające się okoliczności, a także mierzyć się z grzechem w sobie i z przebaczeniem dla prześladowców” – piszą biskupi w Liście, dodając jednocześnie, że „nie ma i nie było takiego Kościoła, w którym pielęgnuje się święty spokój i zamyka się w czterech ścianach”. „Gdyby Bóg miał w swoich planach taki Kościół, nie posyłałby Ducha Świętego. Zesłanie Ducha nie pozwala uczniom zostać w strachu i zamknięciu” – zwracają uwagę biskupi.

Podkreślają też, że misja głoszenia, którą Kościół realizuje od początku, „zawsze dokonuje się w dynamice cudu nawrócenia niewierzących i poszukujących, a jednocześnie bólu odrzucenia oraz prześladowań”. „Nie ma innej drogi” – podkreślają. „Jeśli marzymy o głoszeniu Ewangelii w sprzyjających warunkach kulturowych, społecznych czy politycznych, a jesteśmy niezadowoleni i bierni, ponieważ ich nie mamy, to po prostu ulegamy pokusie kłamstwa o życiu bez krzyża i Ewangelii bez ceny za jej głoszenie” – wskazują. Dodają, że „zawsze znajdziemy argument, by się usprawiedliwić, by tego nie robić, by uciekać od przeciwności i prześladowań”. Wskazują zarazem, że jest jedno lekarstwo: „słuchanie i przeżywanie słowa dzisiaj! Skutkiem tego leku jest niepohamowana gorliwość w głoszeniu”.

Biskupi zwracają w Liście uwagę, że „kiedy tylko nie zamykamy się na przychodzące do nas wyzwania i sytuacje dnia dzisiejszego, ale szczerze szukamy i chcemy rozpoznać Bożą drogę dla Kościoła dzisiaj, to Bóg nas prowadzi”. „Nie zostajemy z tym rozeznaniem sami. Jego Duch działający we wspólnocie mówi do nas, kiedy razem stajemy we wspólnotach parafialnych, w duszpasterstwie, we wspólnocie kapłańskiej. Słuchanie, a jeszcze bardziej słyszenie siebie nawzajem, to właśnie wejście na wspólną drogę Bożego prowadzenia” – czytamy w Liście.

Na końcu biskupi dziękują kapłanom za wszelki trud osobistego wzrostu, za troskę o życie w prawdzie i w pojednaniu, za wierność i miłość wobec Kościoła.

Źródło: BP KEP