Bp A. Bab: „Papież Franciszek doskonale rozumiał młodych” [AUDIO]

W poranek Poniedziałku Wielkanocnego 2025 roku świat zamarł. Wiadomość o śmierci papieża Franciszka dotknęła szczególnie tych, którzy przez lata odnajdywali w nim ojca, przewodnika, przyjaciela. Dla młodych – był ich papieżem.
Obecny w Krakowie, Panamie, Lizbonie, planujący Światowe Dni Młodzieży w Rzymie i przygotowujący ich duchowo na Seul. Wspólnotę archidiecezji lubelskiej łączyła z Ojcem Świętym wyjątkowa więź. W listopadzie 2023 roku grupa asystentów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży AL wraz z bp. Adamem Babem, biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, spotkała się z papieżem podczas audiencji generalnej. To, co wydarzyło się w zaledwie kilkudziesięciu sekundach rozmowy, pozostało w sercach na długo.
– Ojciec Święty nie potrzebował wielu słów. W tym krótkim spotkaniu przekazał nam esencję duszpasterstwa młodzieży – modlitwa, Maryja, wytrwałość i radość. To było coś więcej niż rada. To był duchowy impuls – wspomina bp A. Bab.
Papież, który rozumiał młodych
Dla bp. A. Baba, duszpasterza i świadka kolejnych Światowych Dni Młodzieży, papież Franciszek był wzorem dialogu z młodymi. Jego język był prosty, ale pełen treści, osadzony w codzienności – w mediach społecznościowych, w smartfonach, w pytaniach o przyszłość. A przy tym głęboko duchowy i autentyczny.
– To, jak mówił o relacji z Bogiem, o sercu otwartym na drugiego człowieka, przypominało stylem św. Jana Pawła II – nie wykład, a rozmowa, nie dystans, a bliskość – dodaje bp A. Bab.
Nie bez powodu właśnie w Krakowie w 2016 roku padły słowa, które stały się pokoleniowym wezwaniem: „Zejdźcie z kanapy!”. Tego rodzaju wezwania Franciszek kierował zawsze w duchu miłości i zaufania.
- W Krakowie wszystko się zaczęło – dodaje bp A. Bab.
Święci naszych czasów
Papież Franciszek umiał także dostrzec świętość tam, gdzie rozwija się nowe pokolenie. To on zapowiedział kanonizację bł. Carla Acutisa – nastolatka, który potrafił połączyć świat Internetu z głęboką duchowością. I bł. Pier Giorgia Frassatiego – studenta, sportowca i człowieka czynu.
Choć śmierć papieża wstrzymała formalny proces kanonizacji, ich postaci – jak podkreśla bp Bab – nadal przemawiają. – „Acutis to znak czasu – młody, zwyczajny chłopak, który pokazuje, że świętość jest na wyciągnięcie ręki. A Frassati? To patron tych, którzy łączą modlitwę z działaniem i pomocą drugiemu człowiekowi”.
Warto przypomnieć, że jedyna parafia w Polsce pw. bł. Frassatiego znajduje się właśnie w Lublinie – mieście, które łączy pamięć o papieżu z żywym duszpasterstwem młodych.
Żywe dziedzictwo
Dziedzictwo papieża Franciszka nie kończy się z jego odejściem. Przeciwnie – jego słowa, gesty i świadectwo stają się teraz jeszcze bardziej aktualne. Dla Kościoła w Polsce, dla młodzieży, dla kapłanów i świeckich. Jego głos pozostaje z nami.
– To była szkoła bliskości, prostoty i radości. Tego musimy się trzymać – mówi bp Bab.
Pierwsze światowe Dni MłodzieŻy z papieżem Franciszkiem odbyły się w 2016 roku w Krakowie. [26–31 lipca]. Spotkanie, w którym uczestniczył papież Franciszek, przebiegało pod hasłem Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7). W wydarzeniu uczestniczyło około 2 mln pielgrzymów ze 184 krajów wszystkich kontynentów.
O duszpasterstwie młodych papieża Franciszka Małgorzata Oroń rozmawiała z bp. Adamem Babem. POSŁUCHAJ!