Bp Kupny odwiedził schronisko dla bezdomnych

Abp Józef Kupny odwiedził kilkadziesiąt osób w kryzysie bezdomności, które na co dzień mieszkają w schronisku Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Chrystus i Kościół was nie oceniają, ale po prostu czekają z otwartym sercem i otwartymi ramionami – mówił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Ostatniego dnia marca metropolita wrocławski spotkał się z osobami w kryzysie bezdomności w schronisku przy ul. Bogedaina we Wrocławiu. Podarował podopiecznym różańce i paczki spożywcze. Z każdym starał się zamienić kilka słów i uścisnąć dłoń.
Skierował też do nich kilka zdań w kaplicy, która jest szczególnym miejscem schroniska.
- Przychodźcie tutaj jak najczęściej. Czeka na was Chrystus z otwartym sercem, który nigdy nie ocenia, ale chce obdarować was miłosierdziem. To miejsce, w którym przebywacie, jest szczególnym znakiem nadziei w obecnym Roku Jubileuszowym. Wiem, że trafiliście tu z różnym bagażem doświadczeń i historią życiową, ale właśnie tu odnaleźliście wspólnotę, nadzieję i relację z Bogiem – mówił abp Kupny.
Na spotkaniu byli obecni pracownicy i wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Hierarcha przypomniał, że schronisko przy ul. Bogedaina leży jak znak nadziei na jubileuszowym Szlaku Miłosierdzia – jednym z dziewięciu szlaków przygotowanych z okazji Roku Świętej przez archidiecezję wrocławską (więcej na www.pielgrzyminadziei.pl).
- Tam gdzie pojawia się bieda, ubóstwo, tam dzięki Chrystusowi odradza się też nadzieja, która zmienia oblicze świata – oświadczył metropolita wrocławski.
Nawiązał także do najnowszej bulli papieża Franciszka, w której Ojciec Święty zachęca, by szukać znaków nadziei.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta to ogólnopolska organizacja, która prowadzi 170 placówek dla osób w kryzysie bezdomności w 14 województwach. Zrzesza ponad 2,5 tys. członków w 60 kołach terenowych.
Iskra wyszła z Wrocławia. To w stolicy Dolnego Śląska powstało pierwsze schronisko w 1981 roku i zarejestrowała się organizacja, która, jako pierwszy pozarządowy podmiot, zajęła się pomocą osobom bezdomnym.
Towarzystwo ma swojego asystenta kościelnego. Jest nim bp Jacek Kiciński CMF, wrocławski biskup pomocniczy.
Źródło: ekai