Bp Śmigiel zachęca do przeżywania Roku Rodziny w małżeństwach i rodzinach
Rok Rodziny Amoris Laetitia trzeba przeżywać przede wszystkim w małżeństwach i rodzinach – podkreśla bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Zachęca też do tego, aby w tym czasie przeczytać dokument Amoris Laetitia oraz podjąć refleksję nad tym, jak młodemu pokoleniu przekazać wiarę.
Mówiąc o tym, w jaki sposób przeżywać trwający w Kościele Rok Rodziny, bp Wiesław Śmigiel podkreśla, że podstawą są działania podejmowane w małżeństwie i rodzinie. Proponujemy różne inicjatywy, ale to nie zastąpi tego, co dzieje się w rodzinach – mówi przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Jak podkreśla, planem minimum jest zapoznanie się z papieskim dokumentem Amoris Laetitia oraz przemodlenie go w małżeństwie czy rodzinie. Natomiast zadaniem duszpasterzy w tym czasie jest bycie blisko małżeństw i rodzin.
Kolejną sprawą, na którą zwraca uwagę duchowny, jest powrót do praktyk religijnych po czasie ostrych restrykcji związanych z trwającą pandemią. Ważne, żebyśmy powrócili do praktyk religijnych, do Eucharystii, do żywego kontaktu we wspólnocie Kościoła, we wspólnocie parafialnej, z Bogiem obecnym w liturgii. To jest niezwykle ważne zadanie, ponieważ Kościół domowy jest jakimś fundamentem, ale on potrzebuje jak pokarmu, jak powietrza, szerszej wspólnoty i liturgii, potrzebuje Słowa Bożego, które dociera do nas w sposób całkowicie niezwykły w przestrzeni liturgicznej, bo wtedy mówi do nas sam Bóg, przemawia prosto do człowieka i do wspólnoty – mówi.
Bp Śmigiel wskazuje też, aby przemyśleć, co zrobić, jak działać w małżeństwach i rodzinach, żeby młodemu pokoleniu przekazać wiarę. Dzisiaj, szczególnie młodzież, przeżywa poważny kryzys wiary. Tego kryzysu wiary nie uda się przezwyciężyć, patrząc tylko z perspektywy Kościoła hierarchicznego. Jestem o tym głęboko przekonany, że potrzeba zaangażowania wszystkich, całego Kościoła, ale przede wszystkim małżeństw i rodzin – mówi. Jego zdaniem potrzeba więcej czasu w małżeństwach i rodzinach na rozmowę, na próbę wspólnej modlitwy, na dyskusję, a nawet na spieranie się. Bp Śmigiel podkreśla, że ważne jest to, aby dyskutować z młodym pokoleniem właśnie o problemach dotyczących wiary i religii, nawet jeśli to jest trudne. Jeśli nie uda się tego rozwiązać na poziomie rodziny, możemy szukać pomocy gdzie indziej, ale próbujmy to robić w małżeństwie i rodzinie – dodaje.
Ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Rodziny Amoris Laetitia rozpoczął się 19 marca 2021 r. i potrwa do 26 czerwca 2022 r. Zakończy się podczas X Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie od 22 do 26 czerwca, w jedności z obchodami na poziomie diecezji i parafii.
Źródło: KEP