Caritas: jeszcze więcej pomocy na granicy

2021-11-19 15:08
paczki od Caritas
Autor: Wojciech Wójcikowski

Namioty Nadziei, zaplecze dla organizacji pomocowych i mieszkańców terenów przygranicznych, którzy pomagają napotkanym migrantom, a także wsparcie społeczności lokalnych – to najnowsze inicjatywy Caritas w związku z kryzysem migracyjnym. Organizacja kontynuuje też długofalową pomoc dla cudzoziemców w ośrodkach i tych, którzy mają już za sobą procedury azylowe.

Namioty Nadziei stanęły w Podlipkach w gminie Krynki i w Białowieży. Organizacje pomocowe działające w rejonie przygranicznym, ale również okoliczni mieszkańcy, którzy pomagają migrantom i służbom mundurowym, mogą stąd pobierać m.in. śpiwory, koce, kurtki, buty, termosy, żywność i artykuły higieniczne. Cały czas dostępne są również pakiety Helps Pack, czyli plecak z wodą, ogrzewaczem do rąk, batonami energetycznymi, suchym prowiantem i kocem termicznym.

Oprócz pomocy migrantom, ważne jest wsparcie mieszkańców terenów przygranicznych, którzy są pełni niepokoju i obaw w związku z sytuacją. Codziennie widzą w telewizjach informacyjnych relacje z najbliższych im okolic, dzieci pytają, czy to wojna, w ludziach jest dużo lęku. Przypominam o gotowości do poszerzania naszych działań – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Za prowadzenie projektu w terenie odpowiada Grzegorz Kowalczuk, który wspiera organizację swoim doświadczeniem pracy przy podobnych kryzysach na Bałkanach. Widzimy, że komunikacja między różnymi aktorami pomocy jest bardzo ważna. Usłyszeliśmy o potrzebie otwarcia Namiotu Nadziei w Hajnówce,. Bardzo szybko okazało się jednak, że lokalne władze, fundacja i proboszcz już zorganizowali zbiórkę rzeczową. Naszym zadaniem jest wspierać to, usprawniać komunikację. Widzimy ogromną życzliwość we współpracy ze wszystkimi, którzy zdecydowali się pomagać tu na miejscu – relacjonuje Kowalczuk.

Do posługi w przygranicznych parafiach oddelegowano br. Cordiana Szwarca OFM, zastępcę dyrektora Caritas. Zapewnia mieszkańcom wsparcie duszpasterskie, duchowe, informuje o dostępnych formach pomocy materialnej. Jego misja obejmuje Nowy Dwór, Kuźnicę, Mińkowce, Krynki, Jałówkę, Białowieżę, Klimówkę oraz Podlipki i Michałowo. Takie spotkanie to zwykle msza, modlitwa i rozmowa o potrzebach. Kościół w trudnych czasach zawsze był dla ludzi ostoją. We wspólnocie można wyrzucić z siebie wszystkie lęki. W kryzysach humanitarnych zwrócenie uwagi na lokalną społeczność jest bardzo ważnym elementem niesienia pomocy – tłumaczy franciszkanin.

Caritas rozważa również uruchomienie pomocy psychologicznej dla mieszkańców terenów objętych kryzysem migracyjnym. Poza wsparciem w rejonie przygranicznym, organizacja kontynuuje działania adresowane do cudzoziemców przebywających w otwartych i strzeżonych ośrodkach oraz do tych, którzy po zakończeniu procedur administracyjnych rozpoczynają nowe życie w naszym kraju. Do placówek dostarczana jest m.in. żywność, odzież, artykuły higieniczne, zabawki dla dzieci. Dostawy organizują zarówno Caritas Polska jak i Caritas diecezjalne działające na terenach, gdzie znajdują się placówki, pomaga także Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Rozpoczęto też działania adaptacyjne dla uchodźców: kursy języka polskiego i angielskiego, integracyjne spotkania wielokulturowe, zajęcia wyrównawcze i animacje dla dzieci. Tę pomoc ma wesprzeć zbiórka pod kościołami, organizowana w całej Polsce 21 listopada. To odpowiedź na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóc można też:

Dokonując wpłaty za pośrednictwem strony caritas.pl/migranci

Wysyłając SMS o treści MIGRANCI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: MIGRANCI)

Źródło KEP