Caritas Polska znów pomaga. Tym razem w Strefie Gazy

2021-11-03 11:14
Palestyna Strefa Gazy Izrael konflikt
Autor: AFP/EAST NEWS Palestyna Strefa Gazy Izrael konflikt

Blacha, kartony, koce i szmaty – z tego powstają domy w beduińskiej wiosce na północy Strefy Gazy. Ludzie chorują i głodują. W zimie dokucza chłód, latem skwar, w deszczowe dni mieszkańcy toną w błocie. W takich warunkach każda pomoc jest na wagę złota. Swoje wsparcie oferuje Caritas Polska.

Długa na 41 km i szeroka na 10 km, Strefa Gazy to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Żyje tam ponad 2 mln ludzi. Na 1 km kw. przypada ponad 5 tys. mieszkańców- dla całej Polski ten wskaźnik wynosi średnio 122 osoby na km kw., w miastach jest to niewiele ponad tysiąc osób. Od 2007 roku, czyli od momentu przejęcia władzy przez Hamas, trwa blokada regionu nałożona przez Izrael i Egipt. Oba kraje wprowadziły ograniczenia w dostawach towarów oraz przemieszczaniu się mieszkańców Strefy Gazy. Tłumaczą to względami bezpieczeństwa. Na tym odciętym od reszty świata skrawku ziemi, stopa bezrobocia wynosi 52%, ponad połowa ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa, 85% jest zależne od pomocy międzynarodowej.

Od lat Gaza jest areną starć pomiędzy Izraelem, a ugrupowaniami palestyńskimi, ale ofiarami tego konfliktu są zwykli mieszkańcy. Pozostają kompletnie bezradni wobec tego co się dzieje, trwają w permanentnym kryzysie. Dostęp do leków, żywności i innych produktów jest bardzo ograniczony. Usługi, takie jak ochrona zdrowia czy edukacja mogą funkcjonować tylko dzięki wsparciu organizacji międzynarodowych. Na co dzień brakuje prądu i paliwa, w całym kraju są też problemy z dostępem do wody pitnej – tłumaczy Katarzyna Matej z Caritas Polska.

W maju doszło do kolejnej odsłony konfliktu; zginęło wtedy 290 osób, w tym 66 dzieci. Infrastruktura i tysiące domów zostały zniszczone i do dziś pozostają nieodbudowane. W takiej sytuacji są tysiące Palestyńczyków. Z uwagi na ogromne potrzeby humanitarne w tym regionie, na początku roku Caritas włączyła 100 palestyńskich rodzin do swojego największego zagranicznego programu pomocowego- Rodzina Rodzinie. W Strefie Gazy realizujemy go we współpracy z naszym lokalnym partnerem – Caritas Jerozolima.

Rodziny dostają comiesięczne wsparcie finansowe, które mogą przeznaczyć na wybrany przez siebie cel, np. zakup żywności, odzieży, edukację – wyjaśnia Sylwia Hazboun, koordynatorka programu. Ten jest finansowany wyłącznie z wpłat od ofiarodawców. Dzięki wspierającym go polskim rodzinom, udało się pomóc 10 tys. podopiecznych na Bliskim Wschodzie – głównie w Syrii, gdzie od 10 lat trwa wojna domowa, ale także w innych niestabilnych regionach: irackim Kurdystanie, Strefie Gazy, czy Libanie.

Pomóc może każdy. Wystarczy wejść na stronę rodzinarodzinie.caritas.pl. i wpłacić dowolną kwotę. W ten sposób obejmiemy wsparciem konkretną rodzinę w Strefie Gazy. Można też pomóc wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052. Koszt- 2,46 zł.

Źródło:ekai