Dziś Boże Ciało- uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

2023-06-08 10:34
Procesja Bożego Ciała w Archikatedrze lubelskiej
Autor: Małgorzata Oroń Procesja Bożego Ciała w Archikatedrze lubelskiej

Boże Ciało to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Od samego początku obchodzone jest w sposób wyjątkowy, w formie publicznej procesji ulicami miast i wsi. Ustanowione zostało na prośbę samego Jezusa, wyrażoną w jednym z objawień. Data Bożego Ciała nie jest stała. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada 8 czerwca.

Procesje Bożego Ciała to okazja do publicznej manifestacji, że wiara nie jest tylko sprawą prywatną, realizowaną w przestrzeni sakralnej lub rodzinnej, ale że winna ona przenikać życie społeczne we wszystkich jego wymiarach. Jezus eucharystyczny niesiony jest ulicami, wychodząc w tej sposób do tych, którzy go odrzucają, są mu wrodzy lub wątpią w Jego obecność.

Ta powszechna – nigdy nie przerwana – coroczna manifestacja wiary miała olbrzymie znaczenie w okresach niewoli, kiedy towarzyszyła jej bogata symbolika narodowa, bądź w czasach prześladowań Kościoła. Wiernym dodawała nadziei, a niechętne Kościołowi władze wprawiała w poważny kłopot.

Centralnym punktem obchodów w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Oprócz wyznania wiary, wierni przepraszają za zniewagi wyrządzone wobec Najświętszego Sakramentu przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.

Stołeczne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła msza w archikatedrze Św. Jana. Przewodniczył jej metropolita kard. Kazimierz Nycz. "Idziemy, aby oddać cześć Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie. (...) Chciejmy, żeby ta publiczna obecność Jezusa na ulicach naszego miasta była wyrazem tej prawdy, w którą wierzymy, że człowiek, który przyjmuje komunię św. staje się niejako monstrancją, która powinna zanosić Chrystusa, przez przykład swojego życia do rodziny do pracy - wszędzie tam, gdzie człowiek się realizuje jako człowiek" - mówił podczas mszy kard. Nycz.

Warszawska centralna procesja eucharystyczna już wyruszyła z bazyliki archikatedralnej na plac Zamkowy. Przejdzie Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na plac Piłsudskiego.

Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego ustanowił w roku 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus". Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech, gdzie zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało oraz krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchody święta wprowadził w diecezji krakowskiej w roku 1320 bp Nanker.

Źródło: ekai