Franciszek, pierwszy papież we włoskim mieście filmowym Cinecittà

2025-01-29 13:07
Cinecitta
Autor: JRibaX/wikimedia commons

W słynnym włoskim studiu filmowym Cinecittà w Rzymie powstało już kilka filmów o papieżach. Teraz to filmowe miasteczko odwiedzi głowa Kościoła katolickiego. 17 lutego Franciszek spotka się tam z przedstawicielami świata sztuki i kultury w ramach Roku Świętego. Jest to pierwsza wizyta papieża w Cinecittà, które otworzył Benito Mussolini w 1937 roku.

Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedził włoskie miasto filmowe Cinecittà. 88-letni papież z Argentyny jest miłośnikiem klasycznego powojennego kina włoskiego. Dramaty: „Rzym, miasto otwarte” Roberto Rosselliniego i „La Strada” Federico Felliniego należą do jego ulubionych. Jako dziecko i nastolatek często odwiedzał z rodziną kino w Buenos Aires, oglądając m.in. filmy włoskiego neorealizmu.

Urodzony w Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio jest synem Włocha. Jego ojciec wyemigrował do Argentyny wraz z rodzicami pod koniec lat 20. XX wieku. Matka Franciszka również ma włoskich rodziców. Bergoglio dorastał wraz z czwórką młodszego rodzeństwa w stolicy Argentyny.

Nowy film o papieżu

Życie papieża Franciszka zostanie niedługo sfilmowane. W grudniu włoska firma produkcyjna zdobyła prawa do autobiografii papieża „Życie”, którą opublikowano w zeszłym roku. Nie wiadomo jeszcze, czy film będzie również kręcony w studiach Cinecittà.

Rossellini i Fellini wyreżyserowali tam kilka swoich filmów. Klasyczne dzieła filmowe takie jak „Ben Hur” i „Quo vadis?” również powstały w studiach w południowo-wschodnim Rzymie. Podobnie jak „Dwaj papieże” (2019)  - historia dziejąca się wokół Franciszka i jego poprzednika Benedykta XVI (1927-2022). W rolę obecnego papieża wcielił się Jonathan Pryce, który w 2020 otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W Cinecittà nakręcono również fragmenty niedawno zrealizowanego, głośnego już filmu „Konklawe”. Zbudowano tam replikę Kaplicy Sykstyńskiej - i to nie po raz pierwszy. Film reżysera Edwarda Bergera został nominowany w ośmiu kategoriach. 

Źródło: ekai