Indie: Misjonarki Miłości znów mogą dostawać zagraniczną pomoc

2022-01-10 13:28
Misjonarki Miłości
Autor: Fennec/wikimedia commons

Indyjski rząd zniósł zakaz przedłużenia licencji na przekazywanie datków na rzecz utworzonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty- zgromadzenia Misjonarek Miłości. To oznacza, że jej zakonnice, mogą ponownie przyjmować pieniądze od darczyńców z zagranicy.

Zakaz przekazywania darowizn hinduistyczny nacjonalistyczny rząd w New Delhi wprowadził 27 grudnia. Jako powód podano, że organizacja pomocowa nie spełnia już „kryteriów przydatności”. Zakonnice Matki Teresy prowadzą w całych Indiach ośrodki dla biednych i bezdomnych. Według gazety „The Hindu”, w latach 2020/21zakon dostał około 750 mln dolarów w darowiznach z zagranicy.

Po wydaniu zakazu, pojawiły się obawy, że Misjonarki Miłości nie będą w stanie w przyszłości finansować znacznej części swojej pracy. Obserwatorzy postrzegali tę decyzję jako kolejne prześladowanie chrześcijan w kraju przez hinduskich nacjonalistów. Polityce premiera Narendry Modiego towarzyszy „zapierająca dech w piersiach wrogość wobec chrześcijan”, komentował ks. Karl Wallner, dyrektor krajowy Papieskich Stowarzyszeń Misyjnych (Missio) w Austrii.

Urodzona w Skopje jako Agnes Gonxha Bojaxhiu, Matka Teresa z Kalkuty, stała się dla świata symbolem miłosierdzia dzięki swojej pracy z ludźmi biednymi, chorymi i umierającymi w Indiach. Za tę działalność w 1979 roku dostała Pokojową Nagrodą Nobla. Założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie w wieku 87 lat. „Matka Teresa była darem dla Kościoła i świata” – powiedział Jan Paweł II na wiadomość o jej śmierci. Po najkrótszym we współczesnej historii Kościoła procesie beatyfikacyjnym, wyniósł ją na ołtarze w 2003 roku, a 4 września 2016 została ogłoszona przez papieża Franciszka świętą Kościoła katolickiego.

Źródło:ekai