Jasna Góra: trzeci dzień biskupich rekolekcji

2021-11-17 12:33
Jasna Góra
Autor: Aw58/ wikimedia commons

Z tego miejsca lepiej widać wszystkie polskie sprawy - mówią biskupi, którzy na Jasnej Gorze biora udział w dorocznych rekolekcjach. To dla nich także czas szczególnej modlitwy za Kościół w Polsce i za całą naszą Ojczyznę. Zwłaszcza teraz gdy trwa kryzys na polsko białoruskiej granicy i gdy potrzeba zjednoczenia duchowego.

W ramach rekolekcji biskupi przeżywają dziś sakrament pokuty i pojednania. - Wszyscy jesteśmy słabi i grzeszni i potrzebujemy Bożego Miłosierdzia - podkreśla bp Wiesław Szlachetka z Gdańska. I dodaje, że rekolekcje to czas refleksji i pokuty, by doświadczyć Bożego Miłosierdzia, którego Bóg hojnie udziela, a które oczyszcza i umacnia, buduje i przygotowuje do ostatecznego spotkania z Jezusem”.

Rekolekcje są niezwykle potrzebne do duchowego rozwoju i wzrostu, by wsłuchać się w Boże Słowo, ono zawsze umacnia, a tego umocnienia bardzo nam potrzeba - mówił z kolei bp Piotr Libera. Jak zauważył- „z Jasnej Góry lepiej widać wszystkie polskie sprawy. Także te trudne, bolesne". Tu wspomniał o trudnej sytuacji na wschodniej granicy. To czas wielkiej próby i odpowiedzią z naszej strony musi być wielka modlitwa - podkreślił ordynariusz płocki.

Zdaniem abp Wacława Depo- „w naszym sercu musi się wzbudzić bezwzględne zaufanie Bogu i Maryi. - Przeżywamy wewnętrzne zagrożenia, kłótnie o Boże przykazania, o prawo do życia, doświadczamy zewnętrznych zagrożeń, bez wzajemnej modlitwy nie można zdobywać nowej siły – dodaje metropolita częstochowski. I zapewnia: „omadlamy wszystko co Polskę stanowi tak, jak wynika to z aktów zawierzenia, wszystkich Polaków w kraju i na obczyźnie, i prosimy o modlitwę”.

Po rekolekcjach biskupów, 18 listopada, rozpocznie się dwudniowe 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podejmowanych tematów będzie m.in. wizyta ad limina apostolorum, czyli do progów apostolskich i beatyfikacja ks. Jana Machy.

Źródło:ekai