Jasna Góra: zakończyły się rekolekcje polskich biskupów

2021-11-18 16:39
Jasna Góra
Autor: KEP

Podczas czterodniowych rekolekcji Episkopatu Polski, modlono się za Kościół w Polsce i za Ojczyznę. W konferencjach głoszonych przez franciszkanina o. prof. Zdzisława Kijasa, wieloletniego pracownika Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, biskupi słuchali o przesłaniu współczesnych świętych.  

Jesteśmy po spotkaniu z Ojcem Świętym, potrzeba więc też modlitwy, by to wszystko, co usłyszeliśmy, mogło teraz znaleźć spełnienie. Modlimy się za Ojczyznę w tym trudnym czasie - podkreślił Prymas Polski abp Wojciech Polak. - Widzimy napięcia na wschodniej granicy, obawy z jednej strony o to, że zostaniemy w jakiś brutalny sposób zaatakowani i chcemy się bronić, a z drugiej trzeba pamiętać, że osoby, które tam koczują, zostały wykorzystane przez reżim Łukaszenki i są swoistego rodzaju żywymi tarczami. Dlatego nasza odpowiedzialność w modlitwie za nich - podkreślił Prymas.

Odnosząc się to tematyki nauk rekolekcyjnych o polskich świętych, bp Henryk Ciereszko z archidiecezji białostockiej podkreślił, że są oni „zaproszeniem, by poznając ich życie, świadectwo, oddanie Bogu, coś z tego przenosić do swojego życia”. - Święci są takim wyzwaniem dla nas, nieraz zawstydzeniem naszej małości ludzkiej, słabości i niewierności Bogu - zauważył hierarcha.

Ze względu na pogrzeb paulina o. Jerzego Tomzińskiego, biskupi zmienili program środowego dnia rekolekcji. Paulin razem z biskupami, a zwłaszcza prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, podejmował wiele inicjatyw i programów. Był m.in. korespondentem Biura Prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski i członkiem Komisji Maryjnej EP. Jak mówił bp Józef Górzyński metropolita warmiński- udział w pogrzebie zasłużonego dla Kościoła zakonnika, był szczególnym momentem tegorocznych rekolekcji. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że współtworzył duchowy świat, w którym dojrzewaliśmy- podkreślał biskup. 

W ocenie hierarchów- jasnogórskie rekolekcje to także ważny dla nich czas braterskiego spotkania i umocnienia. Bp Artur Ważny z Tarnowa mówi- to doświadczenie braterstwa, które już poniekąd przeżyłem podczas wizyty w Rzymie, bardzo ważne i inspirujące, dla mnie nowe we wspólnocie biskupiej - powiedział, podkreślając radość, że dni skupienia odbywają się na Jasnej Górze. 

Także bp Grzegorz Kaszak ordynariusz sosnowiecki zaznaczył, że ważnym wymiarem rekolekcji jest samo miejsce - Jasna Góra.  To taki czas, kiedy można przyjść do kaplicy, gdzie jest Wizerunek naszej Pani, Hetmanki i osobiście sobie z Nią porozmawiać” - mówił bp.

Pierwsze rekolekcje biskupów odbyły się w Częstochowie w 1946 roku. W kolejnych latach te spotkania były nieregularne. Systematycznie biskupi zaczęli się spotykać od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

Źródło:ekai