Jerozolima rozważa możliwość ewakuacji Żydów z Ukrainy

2022-01-25 16:59
Jerozolima Izrael
Autor: Gonzalo Gutierrez/cathopic.com

W obliczu zagrożenia inwazją rosyjską, przedstawiciele najwyższych władz Izraela analizują możliwość awaryjnej ewakuacji nawet 75 tys. Ukraińców, którzy mogą otrzymać obywatelstwo izraelskie na mocy Prawa Powrotu. Jest to prawo uchwalone przez Kneset w roku 1950, dające Żydom prawo do imigracji i życia w Izraelu oraz uzyskania obywatelstwa.

W obliczu napiętej sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej, na niedzielnym briefingu z udziałem najwyższych urzędników izraelskiego rządu i organizacji żydowskich omówiono poziom zagrożenia wspólnot żydowskich na Ukrainie oraz możliwość ułatwienia przez Izrael programu ewakuacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarii Premiera, ministerstw spraw zagranicznych, obrony, transportu i diaspory, a także Agencji Żydowskiej i Nativ, tajnej organizacji rządowej, która utrzymuje kontakty między Izraelem a Żydami w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Choć obecnie nie obserwuje się znacznego wzrostu liczby ukraińskich Żydów proszących o imigrację do Izraela, istnieją obawy, że w przypadku wybuchu wojny na Ukrainie i zagrożenia wspólnot żydowskich w tym kraju, w wyniku chaosu, tysiące Żydów może szukać schronienia w Izraelu.

Organizacje żydowskie oceniają, że we wschodnich regionach kraju, w głównych takich miastach jak Odessa, Charków i Dniepropietrowsk, mieszka obecnie około 75 tys. obywateli Ukrainy, którzy mogą ubiegać się o obywatelstwo izraelskie na mocy Prawa Powrotu. Podczas gdy wielu z nich może nie dążyć do ewakuacji lub przeniesienia się do Izraela, sytuacja ta może stać się największą ewakuacją Żydów z kraju ogarniętego wojną od ponad trzech dekad.

Na początku lat 90-tych, Izrael ewakuował ponad 14 tys. Żydów z Etiopii tuż przed tym, jak stolica kraju, Addis Abeba, padła ofiarą rebeliantów. Mniejsze liczby ewakuowano także z różnych regionów rozpadającego się Związku Radzieckiego, w tym z Tadżykistanu, Abchazji i Naddniestrza.

Izrael i główne organizacje żydowskie są w bliskim kontakcie zarówno z rządem rosyjskim, jak i ukraińskim, i są świadome, że obie strony pragną uniknąć wrażenia, że wspólnoty żydowskie nie są bezpieczne pod ich jurysdykcją.

Źródło: KAI