Jest podpis premiera. Będzie żałoba narodowa

2025-04-23 11:57
Msza św. za duszę śp. Ojca Świętego Franciszka w katedrze na Wawelu
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Msza św. za duszę śp. Ojca Świętego Franciszka w katedrze na Wawelu

- Udzieliłem kontrasygnaty do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o sobotniej żałobie narodowej - przekazał premier Donald Tusk. Tego dnia w Watykanie odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka.

O swojej decyzji Prezes Rady Ministrów poinformował przed wejściem na salę plenarną Sejmu. Posiedzenie tego dnia rozpoczęto od minut ciszy, upamiętniając w ten sposób ś.p. papieża Franciszka.

Wczoraj Kancelaria Prezydenta RP podała, że 26 kwietnia - dzień pogrzebu Ojca Świętego - zostanie ustanowiony dniem żałoby narodowej. Jak dodano, Para Prezydencka weźmie również udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka. W skład delegacji wejdą także marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Donald Tusk podkreślił, że zgodnie z zasadą, "ktoś z czwórki najważniejszych osób w państwie" powinien pozostać w kraju, dlatego sam nie weźmie udziału w uroczystościach.

- Tej zasady się trzymamy, więc uzgodniłem to z prezydentem, że będę w tym czasie pilnował tu porządku w Polsce - dodał premier.

Nawiązując do samej żałoby Tusk zauważył, że wokół sprawy zupełnie niepotrzebnie narosło sporo emocji. 

- Nie bardzo rozumiem dlaczego, mówię zupełnie szczerze. Trudno, żeby premier polemizował z prezydentem, kiedy ten postanawia o żałobie narodowej - tłumaczył.

W czasie żałoby narodowej obowiązują pewne ograniczenia, które mają charakter zwyczajowy, ale mogą być także określone w rozporządzeniu.  Najczęściej dotyczą one:

- Opuszczenia flag państwowych do połowy masztu – zarówno na budynkach publicznych, jak i prywatnych.

- Odwołania lub ograniczenia imprez rozrywkowych, takich jak koncerty, festiwale czy wydarzenia sportowe.

- Zmiany ramówki w mediach publicznych, gdzie unika się programów o charakterze rozrywkowym, a emitowane są treści refleksyjne lub upamiętniające.

- Zachowania powściągliwości w przestrzeni publicznej, np. w przemówieniach politycznych czy kampaniach wyborczych.

Żałoba ma obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.