Jubileusz nocnego pielgrzymowania do Lichenia
Po raz 400. do Matki Bożej Licheńskiej dotarła jubileuszowa Nocna Pokutna Pielgrzymka z Konina. Kilkuset pielgrzymów wyruszyło w drogę w pierwszą sobotę czerwca z kościoła pw. Maksymiliana Marii Kolbego.
Błogosławieństwa uczestnikom udzielił bp Krzysztof Wętkowski, pasterz diecezji włocławskiej. - Nocna pielgrzymka jest wyjątkowym przeżyciem, kilkugodzinny nocny marsz w ciemności wśród szelestu liści, które oświetlane światłem księżyca stwarzają mistyczną atmosferę do medytowania i kontemplowania – napisał w liście skierowanym do pielgrzymów, prosząc o modlitwę za diecezję oraz liczne i święte powołania.
Nocne pielgrzymowanie ma długą tradycję, rozpoczęło się ponad 30 lat temu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, której ks. Ogrodowczyk był wówczas proboszczem. Początkowo pielgrzymi wychodzili właśnie stamtąd, po mszy wieczornej i po Apelu Maryjnym. – Drogi były jeszcze piaszczyste. Wyasfaltowano je dopiero na przyjazd Ojca Świętego. Maszerowanie było uciążliwe – wspomina ks. Janusz Ogrodowczyk o początkach pielgrzymki.
– Duch Święty podsunął nam myśl, może by iść z Konina… W Koninie zatrzymywały się pociągi z Poznania i Warszawy. Inni przyjeżdżali samochodami, autokarami i wychodziliśmy o północy z dworca PKP. To było opatrznościowe miejsce. Poczekalnia była taką kaplicą, takim otwartym kościołem, pomimo zamkniętych w nocy świątyń. To były pierwsze pielgrzymki, początki. Spontaniczne, wyjątkowe. Czy to nie było działanie Ducha Świętego? – pyta kapłan.
To właśnie w noc wigilii Zesłania Ducha Świętego odbyła się wyjątkowa, jubileuszowa 400. pielgrzymka. Pątnicy wyruszają w 16-kilometrową trasę w każdą pierwszą sobotę miesiąca. – Niepogoda, zima, mróz, śniegi, wiatr… a myśmy szli. Wielu szło. Bywało, że i ponad tysiąc, zwłaszcza w okresie wakacyjnym – wspominał ks. Ogrodowczyk.
Od wielu lat grupa rozpoczyna pokutną wędrówkę z kościoła pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. O godzinie 22.30 odmawiają różaniec, po którym uczestniczą w mszy świętej, by o północy wyruszyć w drogę do Matki Bożej Licheńskiej. W czerwcowej pielgrzymce wzięło udział kilkaset osób, z prośbami, dziękczynieniem, niosąc swoje smutki. Wielu podkreślało, że tego dnia szczególnie modli się o pokój na świecie, ale szczególnie w Ukrainie.
Źródło: KAI
Polecany artykuł: