Katedra Polowa: Msza Św. w intencji Polaków ratujących Żydów

2023-03-24 15:25
Msza Katedra Polowa
Autor: BP KEP

Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego zainaugurowano obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Mirosław Biernacki. Apelował o pamięć o tych, którzy przyczynili się do ratowania Żydów w czasie II wojny światowej.

Przed Mszą św. złożono wieniec pod tablicą upamiętniającą Polaków ratujących Żydów, odsłoniętą w 2017 r. w Kaplicy Pamięci katedry polowej. Zrobili to Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Anna Stupnicka-Bando, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W homilii ks. ppłk Mirosław Biernacki przypomniał, że w okupowanej przez Niemcy Polsce obowiązywała kara śmierci za ukrywanie obywateli pochodzenia żydowskiego. – Czarne lata II wojny światowej były okrutnym sprawdzianem wierności Bożemu przykazaniu miłości – powiedział kapelan.

Kaznodzieja przywołał historię rodziny Ulmów z Markowej, którzy ponieśli męczeńską śmierć ratując Żydów. – To właśnie wiara naszych przodków, przekazywana z pokolenia na pokolenie pozwoliła nam nie zatracić człowieczeństwa nawet wtedy, kiedy próbowano nas upodlić i zniszczyć. Nigdy nie poddaliśmy własnych ideałów – powiedział duchowny. 

Zdaniem ks. Biernackiego mamy „moralny obowiązek pamiętać o naszej historii i czcić jej bohaterów”. – Mamy rozumieć, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, czy to Polacy, Ukraińcy, Żydzi czy inni ludzie, którzy chcą przemieniać z nami ten skrawek ziemi, jaki dał nam Stwórca, naszą Ojczyznę – Polskę. Mamy ją kochać i tak jak rodzina Ulmów, troszczyć się o każdego kto żyje obok nas, opiekować się nim, zgodnie z przykazaniem miłości – przekonywał.

Eucharystię koncelebrowali ks. Paweł Piotrowski i ks. por. Łukasz Węglowski, wikariusz katedry polowej. We Mszy św. uczestniczyli m.in. uhonorowani tytułem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz członkowie ich rodzin, m.in. Władysław Teofil Bartoszewski, syn prof. Władysława Bartoszewskiego, zaangażowanego w ramach „Żegoty” w pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Modlitwę w intencji Polaków ratujących Żydów odmówili bp Marcin Makula, ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy oraz ks mjr Tomasz Paszko z Prawosławnego Ordynariatu Polowego.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów ustanowił prezydent Andrzej Duda na 24 marca. Tego dnia w 1944 r. odbyła się egzekucja rodziny Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wtedy Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 r. w Markowej na Podkarpaciu otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło imię rodziny Ulmów. Na 10 września planowana jest jej beatyfikacja.

Źródło:ekai