Kijów: mimo walk, patriarcha Filaret odprawił liturgię
Kijów przeżywa trudne chwile, toczą się walki z Rosjanami. Mimo to, w soborze katedralnym św. Włodzimierza, 93- letni patriarcha Filaret odprawił liturgię w tzw. Sobotę Rodzicielską. Wraz z nim sprawował ją miejscowy proboszcz ks. protojerej Borys Tabaczek i kilku innych księży.
Dziś obchodzimy szczególny dzień wspomnieniowy. Oprócz swych praojców, ojców, braci i sióstr, wspominamy poległych za Ukrainę w tych dniach... Oddali swoje życie za nasze życie. Dlatego pomodlimy się, drodzy bracia i siostry, aby Pan wybaczył im ich grzechy a nas uratował przed najściem obcoplemiennych" – powiedział sędziwy hierarcha przed panichidą (nabożeństwem za zmarłych).
Podkreślił, że naród ukraiński kocha pokój, nigdy nie zabierał obcych ziem, ale "to na nas napadali, a my tylko broniliśmy się". Wyraził pewność, że "Bóg jest z miłującymi pokój, kochającymi ziemię swoją, a nie obcą". Życzył, aby "Pan pomógł nam pokonać wroga, przywrócić pokój nie tylko na Ukrainie, ale też na całym świecie". "Wierzymy, że Pan to uczyni, bo jest Bogiem pokoju, a jeśli tak jest, to ześle nam pokój" – zakończył Filaret.
W czasie liturgii w świątyni nie było wiernych, nie mogli dostać się do środka z powodu strzelaniny i ciągłych alarmów przeciwlotniczych. 26 lutego stołeczna komunikacja miejska przestała działać, odjeżdżają tylko pociągi z dworca. Z błogosławieństwa Filareta we wszystkich cerkwiach podległego mu Patriarchatu Kijowskiego, w tym także na terenie Rosji, zanoszone są wzmożone modły o wieczny odpoczynek dla poległych żołnierzy, którzy oddali życie za wolność, niepodległość i integralność Ukrainy.
Powszechna (Wsielenskaja) Sobota Rodzicielska jest jednym z dwóch takich dni w kalendarzu prawosławnym: pierwsza to tzw. mięsopustna, przypadająca przed niedzielą, gdy czytana jest Ewangelia o Sądzie Ostatecznym (w tym roku 26 lutego). Wspomina się wtedy wszystkich bez wyjątku zmarłych prawosławnych, a wierni proszą Jezusa, aby okazał wszystkim swą miłość. Druga podobna Sobota jest obchodzona w przededniu Niedzieli Pięćdziesiątnicy (Trójcy Świętej), przy czym jeśli ta pierwsza zapowiada Wielki Post i nadejście Sądu Ostatecznego, to druga ukazuje Królestwo Chrystusowe w całej jego mocy w dniu Zesłania Ducha Świętego.
Źródło:ekai