Kraków: ruszyły Dni Jana Pawła II

2021-11-16 19:36

XVI Dni Jana Pawła II odbywają się od hasłem „Ku pojednaniu”, potrwają do 18 listopada. Gośćmi głównego wydarzenia – czwartkowej sesji na Uniwersytecie Jagiellońskim – będą abp Grzegorz Ryś, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, irlandzki polityk lord Alderdice i prof. Antoine Arjakovsky. Wydarzenie organizuje Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

W sytuacji, kiedy różne kraje Europy i świata są naznaczone przez głębokie konflikty, chcemy razem z naszymi gośćmi zastanowić się nad strategiami przerzucania mostów ponad różnicami kulturowymi, religijnymi i społecznymi i tworzenia jedności poprzez zainicjowanie procesów pojednania – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego o. Jarosław Kupczak OP.

Centralnym wydarzeniem będzie jednodniowa konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim, która odbywa się co roku. Wykłady podczas czwartkowej konferencji wygłoszą goście z kraju i ze świata, którzy od strony teoretycznej i praktycznej zajmują się pojednaniem: budowaniem mostów w sytuacji konfliktów społecznych, politycznych, religijnych, kulturowych. – Chcemy poddać wspólnej refleksji temat budowania jedności w sytuacji podziałów, niezgody, nienawiści. Dlatego też, na konferencję zaprosiliśmy: arcybiskupa Grzegorza Rysia, Lorda Johna Alderdice z brytyjskiej Izby Lordów, który był jednym z negocjatorów w Irlandii Północnej, Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha i prawosławnego profesora Antoine Arjakovsky`ego z paryskiego Collège des Bernardins, który od wielu lat zajmuje się działalnością ekumeniczną, jak też pracą na rzecz pojednania rosyjsko-ukraińskiego – rekomenduje dominikanin.

W ramach Dni Jana Pawła II odbywać się będą również koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. W środę o godz. 20.00 w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej odbędzie się koncert, podczas którego zabrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego, Petra Ebena i Jana Komeńskiego. Zwieńczeniem wydarzenia będzie Msza św., którą 18 listopada w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II zapadła w 2006 r. Podjęło ją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Ale w przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko uczelnie krakowskie, ale także inne szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania, pod hasłem „Prawda”, koordynowała wtedy Papieska Akademia Teologiczna, dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Co roku kolejne uczelnie podejmują się organizacji Dni. W trakcie poprzednich edycji, koncentrowały się na najważniejszych dla dziedzictwa Jana Pawła II i dla dzisiejszych debat- tematach, takich jak: prawda, dobro, piękno, wolność, godność osoby, dialog, mądrość, nadzieja, świętość.

Źródło: ekai