Kraków: „Symfonia Miłosierdzia” w Łagiewnikach i na sześciu kontynentach

26 kwietnia w przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego na krakowskich " Białych Morzach" wybrzmi „Symfonia Miłosierdzia”- to plenerowy koncert i międzykontynentalne spotkanie modlitewne. Z okazji 25. rocznicy kanonizacji św. siostry Faustyny Kowalskiej organizują go Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i Fundacja Terra Divina.
Na Białych Morzach między sanktuariami Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach powstaje już scena muzyczna szeroka na 60 m i wysoka na 20 m. Wystąpi na niej łącznie 200 artystów z całego świata, w tym Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, chór Filharmonii Krakowskiej, schola Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, zespół wokalny Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii. Zaśpiewają także m.in. Edyta Górniak i Roxie Węgiel.
Rozbrzmi 21 utworów w 16 językach. „Będziemy „wędrować po całym świecie” wykonując poszczególne utwory z +Symfonii+ w językach danego kraju, a modlitwa będzie integralną częścią widowiska muzycznego” – zapowiedzieli organizatorzy.
„Symfonia Miłosierdzia” powstała na podstawie „Dzienniczka” siostry Faustyny – to z fragmentów jej zapisków ułożono pieśni. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, autor muzyki m.in. do „Oratorium kalwaryjskiego”, „Siedmiu Pieśni Marii”, ale i do filmów – m.in. do „Mój Nikofor”.
Wydarzenie w Łagiewnikach jest główną odsłoną międzynarodowego projektu. W tym samym czasie „Symfonia” będzie transmitowana do sanktuariów miłosierdzia w Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Mieszkańcy sześciu kontynentów połączą się ze sobą dzięki łączom telewizyjnym publicznej TVP i katolickiej EWTN oraz dzięki internetowi.
„To trudne technologicznie (…) połączenie się sześciu kontynentów na żywo. Cały sztab ludzi pracuje, by mieć taki sygnał” – zwróciła uwagę odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię transmisji tv Halina Przebinda.
Inicjator projektu Jan Mrowca poinformował, że przygotowania do „Symfonii Miłosierdzia” rozpoczęły się już trzy lata temu i artyści pracowali nad projektem po godzinach.
„Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, skierowaną w 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, aby ubrać górskie buty, wstać i zrobić raban” – podkreślił Mrowca.
Siostra Gaudia Skass ze zgromadzenie sióstr miłosierdzia w Łagiewnikach oceniła, że „Symfonia” jest nowym sposobem wyrażania prawdy zawartej w słowach „Jezu, ufam Tobie”, które są – jak podkreśliła – najważniejszym przesłaniem „Dzienniczka” św. Faustyny. Słowa te oznaczają, że Bóg jest zawsze z człowiekiem, co – zdaniem siostry Gaudii – w czasach „plagi lęków i samotności” jest szczególnie ważne. Celem projektu jest także prośba o pokój na świecie
Do udziału w wydarzeniu na żywo w Łagiewnikach organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy. Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP2 i telewizję EWTN, a także w internecie. Więcej szczegółów na stronach internetowych symfoniamilosierdzia.pl i symphonyofmercy.com.
Źródło:idmjp2.pl, misyjne.pl