Królewska para nie spotka się z papieżem 8 kwietnia w Watykanie

2025-03-26 9:31
Król Karol III w Krakowie przed Centrum Kultury Żydowskiej
Autor: Urszula Bienia

Król Karol i królowa Kamila przełożyli swoją wizytę w Watykanie za radą lekarzy Franciszka. Medycy twierdzą, że Ojciec Święty potrzebuje więcej czasu na odpoczynek po niedawnej chorobie. Para królewska miała odwiedzić Watykan na początku kwietnia, aby uczcić Jubileusz 2025-lecia, ale we wtorek ogłosiła przełożenie wizyty ze względu na stan zdrowia papieża. Ich audiencja miała się odbyć 8 kwietnia.

Odroczenie było decyzją obu stron, zgodnie z oświadczeniem Pałacu Buckingham z 25 marca. „Wizyta państwowa króla i królowej w Stolicy Apostolskiej została przełożona za obopólną zgodą, ponieważ porady medyczne sugerują, że dla papieża Franciszka korzystny byłby dłuższy okres odpoczynku i rekonwalescencji” – czytamy w poście rodziny królewskiej na X. Ta przekazała też życzenia powrotu do zdrowia dla Ojca Świętego.

„Ich królewskie mości przesyłają papieżowi najlepsze życzenia dotyczące jego rekonwalescencji i nie mogą się doczekać odwiedzenia go w Stolicy Apostolskiej, gdy wyzdrowieje” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Pierwsza wizyta, według pałacu, miała na celu „zaznaczenie znaczącego postępu w stosunkach między Kościołem katolickim a Kościołem Anglii”. Miała obejmować nabożeństwo ekumeniczne w Kaplicy Sykstyńskiej, skupione na temacie „Troska o stworzenie”.

W ramach wizyty, król Karol miał również odwiedzić bazylikę św. Pawła za Murami, „z którą królowie angielscy mieli szczególny związek aż do reformacji”, zgodnie z komunikatem prasowym pałacu.

Para królewska odwiedzi Włochy w dniach od 7 do 10 kwietnia. W programie podróży jest wizyta właśnie w Rzymie i Rawennie.

Źródło: ekai