KUL i Caritas razem dla powodzian

2024-09-22 13:39
Powódź w Polsce. Są już pierwsze szacunki strat spowodowanych przez wielką wodę. Mowa o miliardach zł!
Autor: ESKA

1,5 miliona złotych — tyle wynosi do tej pory wartość pomocy dla czterech najbardziej dotkniętych powodzią diecezji, którą dostarcza Caritas Polska. Pracownicy i wolontariusze organizacji są na miejscu i starają się, by wsparcie docierało tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Z ich relacji wynika, że ucierpiały nie tylko budynki mieszkalne, sklepy, ale również parafie. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa na rzecz powodzian. Podczas niedzielnej mszy św. w Kościele Akademickim KUL, prorektor ds. kształcenia ks. dr hab. Jarosław Jęczeń zaapelował w imieniu rektora KUL do „wszystkich, którym leży na sercu drugi człowiek” o wsparcie poszkodowanych w żywiole.

Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz ratownicy walczą z powodzią i jej skutkami. Żywioł niszczy dorobek życia tysięcy ludzi. Straty materialne są ogromne. Polacy solidarnie wspierają się w walce z wielką wodą, przekazując mieszkańcom zalanych terenów wsparcie rzeczowe i finansowe. Do dzieła pomocy przyłącza się również Katolicki Uniwersytet Lubelski wspólnie z Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Chcemy jeszcze mocniej wesprzeć naszych Rodaków dotkniętych klęską powodzi, wypełniając przykazanie miłości bliźniego. Społeczność KUL nigdy nie przystaje obojętna na ludzką krzywdę – napisał rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski w liście, który w niedzielę odczytał w Kościele Akademickim prorektor ks. dr hab. Jarosław Jęczeń.

W słowie do wiernych, społeczności akademickiej i przyjaciół KUL. ks. prof. Kalinowski nawiązał do słów przypowieści z Ewangelii św. Mateusza: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie”. – To nie są wyłącznie piękne słowa; to ma być nasza codzienność, codzienność ludzi wierzących. Dziś Chrystus jest powodzianinem z Głuchołaz, Kłodzka, Lądka Zdroju czy Stronia Śląskiego. Pytanie brzmi: czy dostrzegamy Go w twarzach tych, którzy w ostatnich dniach zmagali się z żywiołem, a dziś potrzebują naszej pomocy? – napisałks. rektor.

- Serdecznie zachęcamy i prosimy o pomoc wszystkich, którym leży na sercu drugi człowiek. Wierzę, że takich osób nigdy nie brakowało i dzisiaj również nie zabraknie. Wierzę, że egzamin z miłości bliźniego ponownie zdamy jako społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – zaapelował rektor uniwersytetu.

Dary będzie można składać w specjalnym punkcie KUL, który uruchomiony zostanie 23 września w holu Collegium Jana Pawła II KUL (wejście od ul. Łopacińskiego). Przyjmowane będą: woda, zapakowana próżniowo żywność, środki czystości oraz narzędzia pomocne w usuwaniu skutków powodzi (pełna lista niezbędnych artykułów tutaj - https://lublin.caritas.pl/pomoc-dla-ofiar-powodzi-caritas-archidiecezji-lubelskiej-apeluje-o-wsparcie/).

Punkt czynny będzie w godzinach pracy uniwersytetu do 29 września br.

Powodzian można wesprzeć finansowo. Wpłat należy dokonywać na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem POWODZ

Przewodniczący KEP, abp. Tadeusza Wojda, zaapelował, by niedziela 22 września była dniem zbiórki na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi. W Kościele Akademickim KUL zbierane są zatem datki po każdej mszy świętej.

Źródło: KUL