Lipnica Murowana: palma rekordzistka mierzy 28 metrów i 59 cm

2025-04-13 16:14
Lipnica
Autor: https://www.facebook.com/kulturalipnica, Archiwum prywatne

Rynek w Lipnicy Murowanej w Małopolsce zdobią palmy – rekordzistki. Najwyższą palmę wykonał Daniel Drąg z Lipnicy Dolnej. Ma 28 m i 59 cm i jest wyższa od ubiegłorocznej. Tłumy mieszkańców przyciągnął dziś 66. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

W tym roku na konkurs zgłoszono 61 palm. Od tygodni przygotowywały je całe rodziny. Twórcy przyznają, że w tym roku były problemy z wikliną.

Palmy były stawiane na lipnickim rynku wczesnym rankiem, te najwyższe przymocowane są do drzew rosnących wokół. Wysokie, kolorowe drzewka stoją także przy figurze św. Szymona. Stawianie musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. Przy postawieniu palmy - rekordzistki pomagało kilkanaście osób.

Najwyższą palmę (37 metrów i 78 centymetrów) w historii konkursu, wykonał w 2019 r. mieszkaniec Lipnicy Górnej Andrzej Goryl.

W 1958 r. Józef Piotrowski – społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta, chcąc uratować tradycję wykonywania palm, która zaczęła stopniowo zanikać, zainicjował i zorganizował pierwszy konkurs, który obecnie oprócz tradycji religijnej stał się również rozpoznawalną marką gminy Lipnica Murowana.

Palmy oceniane są w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność, a w czubie wiązka trawy stawowej.

Konkursowi zwykle towarzyszą występy zespołów regionalnych, kapel ludowych i orkiestr dętych. Trwa również kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Jest także zwiedzanie lipnickich zabytków, w tym kościoła św. Leonarda. To jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany na Listę UNESCO. O godzinie 17.00 w świątyni odbędzie się koncert.

Organizatorami konkursu są Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy Lipnica Murowana a współorganizatorem parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

Źródło: ekai