Miasto przekaże odpłatnie archidiecezji krakowskiej kościół św. Łazarza

2025-04-01 12:51
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie
Autor: Wikipedia Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Zgodnie z zapowiedziami, miasto przekaże w odpłatne użytkowanie archidiecezji krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika. Obiekt pozostanie przestrzenią liturgii, będzie także otwarty na wydarzenia artystyczne, wpisując się w dynamiczny rozwój dzielnicy kulturalno-kreatywnej" - napisano we wspólnym komunikacie urzędu miasta i krakowskiej kurii.

Agencja Rozwoju Miasta Krakowa - zarządzająca miejskim terenem na Wesołej - w imieniu miasta prowadziła rozmowy z kurią metropolitalną w Krakowie, aby zapewnić kontynuację sprawowania liturgii w kościele św. Łazarza. Kościół zostanie przekazany w użytkowanie archidiecezji krakowskiej 1 kwietnia.

We wspólnym komunikacie urzędu miasta i krakowskiej kurii zaznaczono, że poza rolą sakralną, kościół będzie także miejscem wybranych wydarzeń muzycznych. Agencja zadba o to, aby organizacja koncertów odbywała się z poszanowaniem charakteru miejsca - chodzi zarówno o treści artystyczne, standardy techniczne jak i zasady zachowania. Wydarzenia kulturalne organizowane w kościele mają sięgać do „tradycji sakralnej i klasycznej oraz innych form sztuki, zgodnych z charakterem przestrzeni"; organizacja koncertów ma uwzględniać „minimalizację uciążliwości dla użytkowników oraz dbałość o zabytkowe wyposażenie", a uczestnicy koncertów będą zobowiązani do przestrzegania odpowiedniego stroju i etykiety, respektując sakralny charakter miejsca.

„Kościół św. Łazarza pozostanie miejscem liturgii, ale stanie się także przestrzenią otwartą na kulturę muzyczną, wzbogacając ofertę kulturalną Wesołej - dzielnicy kreatywnej" - czytamy w komunikacie.z

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza, (p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku został zakupiony wraz 9-hektarowym terenem i obiektami poszpitalnymi od Szpitala Uniwersyteckiego. Przekazanie zarządu nad nieruchomościami zgodnie z umową jest realizowane etapami i kolejne obiekty znajdują swoich przyszłych użytkowników.

Źródło: diecezja.pl, niedziela.pl