Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

2025-04-13 18:10
Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Autor: Mateusz Wałach | Biuro Prasowe Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Scena wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy a także wypędzenie kupców ze świątyni jerozolimskiej, zainaugurowały w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na scenie pojawili się pierwsi aktorzy — dzieci, które z przejęciem wyczekiwały nadejścia Jezusa wraz z uczniami z Betanii. Kiedy tylko pojawił się On na scenie, rozpoczął się – mimo sprzeciwu uczniów – dialog Zbawiciela z dziećmi, które garnęły się do Niego ze wszystkich stron. Następnie miał miejsce uroczysty wjazd Zbawiciela do Jerozolimy, któremu towarzyszył radosny śpiew pieśni: „HOSANNA, HOSANNA — SYNOWI BOŻEMU!” oraz radosne okrzyki tłumu, machającego w stronę Chrystusa.

Kiedy radosny orszak dotarł z Jezusem przed ołtarz polowy, głos zabrał o. dr Cyprian Moryc OFM — kustosz sanktuarium, który skierował do zebranych rzesz pielgrzymów okolicznościową homilię. Rozpoczęła ją modlitwa do Matki Bożej, a następnie kaznodzieja zwrócił uwagę kalwaryjskim pielgrzymom, że Niedziela Palmowa to z jednej strony dzień pełen radości, bo wybrzmiewa w niej „HOSANNA”. Z drugiej zaś strony jest wstępem do pełnego dramaturgii czasu męki Chrystusowej.

Dalej o. Cyprian mówił o tym, by w trudnym czasie — zarówno Męki Pańskiej jak i trudności codziennego życia — szukać radości i prosić o nią Zbawiciela, tak jak psalmista: „Przywróć mi radość Twojego Zbawienia!”. Co więcej często nie zwracamy uwagi na to, jak wielkim darem stało się dla nas dzieło odkupienia, przez które Jezus otworzył nam niebo, biorąc na siebie nasze grzechy. Wszystko to stało się z miłości Boga do człowieka.

Kaznodzieja dał także pielgrzymom program na najbliższy tydzień, którym mają być: modlitwa o radość zbawienia i bycia razem z Chrystusem w niebie, a także uczczenie i wywyższenie imienia Jezusa — tak, jak zrobił to Bóg Ojciec. Ukazał także obraz współczesnego człowieka, który wierzy, ale bardzo często jego wiara jest letnia.

Kończąc, kustosz poprosił zgromadzonych wiernych, by ich planem na cały Wielki Tydzień był Jezus Chrystus: zarówno ten umęczony, jak i uwielbiony. Ten, który odkupił grzeszną ludzkość.

Po zakończeniu homilii, zostały przedstawione dalsze sceny z Misterium: wypędzenie przekupniów, kiedy Jezus pełen złości wyrzuca handlarzy z Domu Boga. Szczególne poruszenie wywołało tutaj wśród pielgrzymów wypuszczenie gołębi, a także widok owiec.

Następnie miał miejsce dialog Chrystusa z arcykapłanami, a także przebaczenie jawnogrzesznicy. Dzisiejsza część Misterium została zakończona wyjściem Zbawiciela wraz z apostołami na modlitwę.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy inauguruje misterium pasyjne, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Kulminacja nastąpi w Wielki Piątek. Wówczas aktorzy zainscenizują sceny męki Jezusa. Słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Po II wojnie ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Swój program otrzymały Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.

Źródło: kalwaria.eu