Mniejsze rachunki za prąd? W tym pomoże Caritas, sztuczna inteligencja
Caritas Archidiecezji Poznańskiej wykorzystuje sztuczną inteligencję do oszczędzania energii w zarządzanych przez organizację budynkach. Zainstalowany system monitoruje zużycie energii i emisję CO2, i podpowiada, jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej.
Staramy się efektywnie wydawać każdą złotówkę przekazaną nam przez darczyńców na pomoc potrzebującym. Dążymy do minimalizacji kosztów operacyjnych, dlatego podjęliśmy decyzję o dokładnym monitorowaniu zużycia energii elektrycznej w naszych ośrodkach” – mówi KAI Jan Montowski. Zastępca dyrektora poznańskiej Caritas podkreśla, że na licznikach energii elektrycznej budynków organizacji zainstalowano mierniki, które przez internet przesyłają dane o zużyciu prądu.
„Tak zebrane informacje są przetwarzane przez system, który nie tylko w czasie rzeczywistym podaje odczyty liczników, ale też wylicza cenę zakupu energii elektrycznej. Dotychczas o tym, ile mamy za nią zapłacić, dowiadywaliśmy się z faktur. To utrudniało nam planowanie działalności. System usprawni więc naszą pracę, gdyż na bieżąco będziemy mogli monitorować jeden z najważniejszych kosztów naszej działalności” – tłumaczy dyrektor Montowski.
„System stale porównuje dane ze wszystkich mierników i poszukuje w nich zależności, których nikt z nas by się nie domyślił. Na tej podstawie buduje proste, czytelne rekomendacje, jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej” – wyjaśnia Izabela Klusek, współtwórczyni Cleanstock. Podkreśla, że automatycznie przelicza też rachunki dla różnych taryf.
Poznańska Caritas zamierza też instalować przy swoich budynkach instalacje fotowoltaiczne. Pierwsze pojawią się przy ośrodku charytatywno-wypoczynkowym „Bojanowe Gniazdo” w Zaniemyślu. Kolejne zostaną wykorzystane przy centrum żywnościowo-magazynowym Caritas w Wierzenicy.
Źródło:ekai