Zakończył się Ogólnopolski Synod Jakubowy

2023-04-22 12:17
Zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego
Autor: www.diecezjazg.pl Zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego

- Prośmy, abyśmy wszyscy pozostali wierni Chrystusowi oraz Jego Ewangelii - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. na zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego w sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.

Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. bp Tadeusz Lityński zauważył, że pielgrzymki do źródeł św. Jakuba w Jakubowie znane są od wieków średnich. – W XII i XIII wieku przybywali tu pątnicy z Czech, Francji, Moraw i Śląska. Ta tradycja utrzymywała się przez wieki – mówił bp Lityński.

W 2004 roku zadecydowano o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii. – Szlak ten pod nazwą Dolnośląska Droga św. Jakuba został oficjalnie otwarty 24 lipca 2005 roku, a prowadzi z Głogowa do Zgorzelca. Liczy 130 km i wiedzie przez Głogów, Jakubów, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań i Zgorzelec – mówił biskup.

To stało się impulsem do podjęcia wielu inicjatyw naukowych, kulturalnych i duszpasterskich. – Ważny wkład w życie Kościoła wniósł Synod Jakubowy: modlitwa i konferencje w kościołach stacyjnych, którym patronuje św. Jakub – podkreślił bp Lityński

Pasterz diecezji wyraził nadzieję, że dzisiejsza modlitwa przypomni nam, że wszyscy jesteśmy w drodze do królestwa Bożego i będzie wezwaniem do bycia aktywnymi świadkami Zmartwychwstałego Pana.

Homilię wygłosił kard. Dziwisz, który przypomniał, że św. Jakub zaniósł Ewangelię, aż na krańce naszego europejskiego kontynentu. Zdaniem hierarchy, Apostoł przetarł szlak wiary, którym od tysiąca lat podążają rzesze pielgrzymów, także i na terenie Polski .

Ich wędrowanie w pewnym sensie stało się ikoną ludzkiego życia, każdej i każdego z nas. Stworzeni na obraz i podobieństwo Boże rodzimy się na ziemi, uprawiamy ją, ale to nie ona jest naszym ostatecznym przeznaczeniem, bo podążamy do wieczności, do domu Ojca Niebieskiego w którym nikomu nie zabraknie miejsca – mówił metropolita senior Archidiecezji Krakowskiej.

Wiele miejsca kaznodzieja poświęcił św. Janowi Pawłowi II. Wspomniał m.in. pierwszą papieską pielgrzymkę do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela 9 listopada 1982 roku, podczas której Jan Paweł II podpisał tzw. Akt Europejski w którym podkreślił, że „tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa”.

Na zakończenie nawiązał do słów: „Europo, odnajdź siebie samą! Odkryj na nowo swoje głęboko zakorzenione ideały”.

Dzisiaj te słowa Jana Pawła II stają się treścią naszej modlitwy i waszego kongresu. Powierzamy miłosiernemu Bogu świat i Europę. Kościół powszechny, Kościół w Europie oraz naszej ojczyźnie. Prosimy o dar pokoju dla udręczonej wojną Ukrainy i łaskę opamiętania dla Rosji – mówił kard. Dziwisz.

Po zakończonej Mszy św. duchowni z relikwiami świętych przeszli do domu parafialnego, w którym wieloletni papieski sekretarz Papieża Polaka poświęcił kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II.

Synod Jakubowy trwał od marca ubiegłego roku i został zainicjowany z okazji 40. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego. Kolejne sesje synodalne odbywały się m.in. w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i na Jasnej Górze.

Źródło: info.wiara.pl