Na trasie Przemyśl – Berlin będzie kursował pociąg z grafiką o rodzinie Ulmów

2023-07-13 13:53
Pociąg rodziny Ulmów
Autor: Mateusz Szpytma, prezydent.pl Pociąg rodziny Ulmów

13 lipca na Dworcu Centralnym w Warszawie zaprezentowano lokomotywę z grafikami przedstawiającymi Rodzinę Ulmów. Skład kursować będzie z Przemyśla do Berlina. W Hali Głównej dworca otwarto również wystawę IPN „Samarytanie z Markowej”.

Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" – lokomotywa z takim napisem oraz grafikami przedstawiającymi Rodzinę Ulmów z Markowej wyruszyła z Warszawy do Berlina. To wspólny projekt MKiDN, Biura Niepodległa, PKP S.A., PKP Intercity S.A. oraz IPN. Do 4 września br. skład będzie kursował na trasie Przemyśl Główny – Berlin, prowadząc pociąg „Wawel”.

- Dzisiejsze wydarzenie nagłaśnia historię rodziny Ulmów nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ta lokomotywa jest także zaproszeniem wszystkich zainteresowanych beatyfikacją do Markowej na uroczystości. Wiemy, że w Niemczech powszechna jest wiedza o Holokauście, natomiast jest ona niewielka, jeśli chodzi o zbrodnie dokonane na Polakach, którzy pomagali Żydom. Często sprawców określa się tam enigmatycznym słowem +naziści", a to rozmywa odpowiedzialność za popełnione zbrodnie - mówił zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

Napisy na boku lokomotywy - "Ulmowie Nie ma większej miłości", "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej" oraz "Beatyfikacja rodziny Ulmów 10.09.2023" - są w języku polskim i angielskim.

- Naszym obowiązkiem jest opowiadać historię polskich bohaterów i przypominać o najpiękniejszych ludziach w naszej historii - rodzinie Ulmów. Otworzyli swoje drzwi i serca przed żydowską rodziną. Naszym obowiązkiem jest mówić światu prawdę, a prawda jest taka, że za zbrodnie II wojny światowej odpowiadają Niemcy, a Polacy i Żydzi byli nie tylko ofiarami, ale także bohaterami- podkreślał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Na trasie Przemyśl-Berlin na dworcach zostaną wyświetlone lub rozwieszone w formie plakatów grafiki o rodzinie Ulmów.

Prezentacji lokomotywy towarzyszyła przygotowana przez IPN wystawa „Samarytanie z Markowej”. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana 24 marca 2010 r. w Warszawie (następnie w licznych polskich miastach i wielu miejscach za granicą). W zmienionym kształcie (nowa grafika i uzupełnione zdjęcia) wystawa powstała w marcu 2016 roku w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i jest wspólnym dziełem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jej autorem jest dr Mateusz Szpytma, były szef Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawę w holu głównym Dworca Centralnego będzie można zobaczyć do 24 lipca br.

Rodzina Ulmów – małżonkowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym – zamordowani zostali przez Niemców w 1944 r. za to, ze udzielili w swym domu w Markowej schronienia żydowskiej rodzinie. Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września br. w Markowej.

Źródło:IPN