Niemcy: poleci w kosmos z wizerunkiem św. Krzysztofa

2021-11-05 13:01
Najmłodszy poleci w kosmos z najstarszą i najbogatszym! 18-letni kosmonauta pobije rekord
Autor: AP Najmłodszy poleci w kosmos z najstarszą i najbogatszym! 18-letni kosmonauta pobije rekord

Niemiecki astronauta, Matthias Maurer, członek misji, która leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zabierze ze sobą, jak mówi, „drobiazg na szczęście. Żegnający go przed daleką wyprawą ojciec 51-latka, włożył mu do bagażu niewielki wizerunek św. Krzysztofa. Maurer zdradził to podczas konferencji prasowej, którą dla jednej z telewizji prowadziły dzieci.

Misja „Cosmic Kiss” najpierw miała wyruszyć z amerykańskiego kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie 31 października. Przeszkodziły jednak fatalne warunki atmosferyczne. Z tego powodu start przekładano już kilka razy. Kolejny termin to niedziela 7 listopada. Maurer będzie dwunastym niemieckim kosmonautą i 600 człowiekiem w kosmosie.

Podczas jednej z misji na ISS, jego poprzednik Alexander Gerst zabrał ze sobą 96-gramowy kamień z przypory katedry w Kolonii. „Dla mnie był on kotwicą w kosmosie” – mówił Gerst w 2015 r. Po zakończeniu misji kamień wrócił do skarbca świątyni. W bagażu osobistym astronautów, a ostatnio szczególnie kosmonautów, często można znaleźć przedmioty kultu religijnego. W 2016 roku Rosjanie wnieśli na pokład stacji kosmicznej relikwię prawosławnego świętego Serafina z Sarowa, którą potem umieszczono w soborze Przemienienia Pańskiego w „Gwiezdnym Mieście” – Zwiozdnyj Gorodok pod Moskwą. Znajduje się tam centrum szkoleniowe rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Wcześniej kosmonauci zabierali z sobą również cząstki Krzyża Chrystusowego. W 1971 r. amerykański astronauta Edgar Mitchell miał w swoim bagażu Biblie na mikrofilmach, które zabrał również na powierzchnię Księżyca w ramach misji Apollo 14.

Święty Krzysztof jest patronem podróżnych, chociaż patronem astronautów jest inny święty: Józef z Kupertynu, który podobno zaczął nagle lewitować podczas nabożeństwa. Ten XVII-wieczny franciszkanin, znany jako „latający zakonnik”, jest uważany za patrona kosmonautów i podróżujących samolotami, mimo że sam nigdy nie wzniósł się wyżej niż na wysokość 60 cm.

Źródło:ekai