O 21.37, w godzinę śmierci papieża podświetlono krzyż na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominali 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie został podświetlony i zapłonęły w wielu miejscach watry pamięci.
Mieszkańcy Zakopanego, od śmierci Jana Pawła II co roku 2 kwietnia wychodzą na szczyt Giewontu i rozświetlają znajdujący się na nim krzyż. Tym razem pogoda dopisała i postument był dobrze widoczny z Zakopanego.
Górale wspominali Papieża Polaka w czasie uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej i podczas modlitwy różańcowej w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Nie zabrakło banderii konnej, a wielu Podhalan przyszło w strojach regionalnych. Dokładnie przy replice Krzyża na Giewoncie rozpalona została watra pamięci.
Mieszkańcy Zakopanego i goście odwiedzający miasto mogli też obejrzeć w kinie, niedaleko Krupówek premierę filmu pt. „21.37”.
Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II zorganizowano także w całym powiecie tatrzańskim, w tym na terenie Gminy Poronin. Rozpoczęły się przy Obelisku Papieskim w Zębie, gdzie była modlitwa, krótki program artystyczny oraz okolicznościowe przemówienia. Po ceremonii przy obelisku, uczestnicy przeszli Drogą Papieską (Jan Paweł II w 1997 r. przejechał swoim papamobile z Zakopanego do Ludźmierza, mijając m.in. Ząb i Maruszynę) w kierunku Bartolskiego Wierchu.
Marsz z pochodniami, latarkami i lampionami towarzyszyła muzyka góralska. Zapłonęła też watra pamięci, podobnie jak w Bukowinie Tatrzańskiej.
O Janie Pawle II pamiętali też górale z Dzianisza, gdzie odprawiono Mszę św. w oprawie góralskiej. Po liturgii wierni złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża. Z kolei w Białym Dunajcu także górale uczestniczyli we Mszy św. i koncercie pieśni w wykonaniu białodunajeckiego Chóru Kanto pt. „Barką do nieba”.
Obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywały się także w powiecie nowotarskim. Nad stolicą Podhala – Nowym Targiem górale z tamtego oddziału Związku Podhalan co roku 2 kwietnia zapalają watrę pamięci.
- Dla mnie osobiście zawsze kręci się łezka w oku, kiedy te płomienie unoszą się ku górom, ku niebu. Mam wrażenie, że to taki nasz ognisty łącznik ze św. Janem Pawłem II, naszym – chcę to podkreślić z całą mocą – Gazdą – mówi Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału ZP. Podhalanie zawsze przynoszą ze sobą flagi papieskie, niektórzy zakładają stroje regionalne. Z nowotarskiego Zadziału płynie też nad miastem modlitwa różańcowa, zwykle kapłani z okolicznych parafii udzielają na koniec zgromadzonym błogosławieństwa.
Jan Paweł II to Honorowy Obywatel Nowego Targu, ale też honorowy członek Związku Podhalan. Doskonale znany w mieście, do którego przyjeżdżał jako ksiądz, biskup i metropolita krakowski. Jednak najważniejsza wizyta miała miejsce w czerwcu 1979 r., kiedy to spotkał się z rzeszą miliona wiernych na nowotarskim lotnisku, o czym przypomina jego skromny pomnik. Nieprzerwanie od 20 lat, a nawet wcześniej przychodzi i tam grupa nowotarżan.
Górale ze Związku Podhalan w Klikuszowej zawiesili flagi papieskie na Ołtarzu Szałasowym na Turbaczu, przy którym kiedyś Mszę św. odprawiał Karol Wojtyła. Flagi papieskie powiewają też przy Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej poniżej Turbacza.
Jan Paweł II był bardzo związany z Podhalem. W 1979 r. spotkał się z milionową rzeszą wiernych na lotnisku w Nowym Targu. W 1997 r. pielgrzymował do Zakopanego i Ludźmierza. Ojciec Święty wyjechał w 1997 r. kolejką na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Linowe zapraszają do oglądania specjalnej ekspozycji dedykowanej Ojcu Świętemu na terenie górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu.
Źródło: ekai