Odpust Matki Bożej Szkaplerznej na „polskiej górze Karmel”
W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa odbyły się uroczystości odpustowe Matki Bożej z Góry Karmel, głównej patronki Zakonu Karmelitańskiego. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
W homilii hierarcha ukazał codzienne postawy i cnoty Maryi, które nadal powinni mieć chrześcijanie dzisiaj. Podkreślił konieczność trwania w łasce uświęcającej, cenienia jej oraz bycia blisko każdego drugiego człowieka, jak Maryja modląca się w Wieczerniku z uczniami, czy towarzysząca Kościołowi przez wieki. Tych postaw uczył się św. Jan Ewangelista, który spod Krzyża wziął Maryję do swego domu a potem głosił w swej Ewangelii cud przemiany w Kanie Galilejskiej, męstwo Maryi pod Krzyżem Jej Syna, czy w Apokalipsie Niewiastę walczącą z szatanem. Cudem naszych czasów było doświadczenie św. Jana Pawła II po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Papież przebywający w klinice Gemelli w związku z cytomegalowirusem w przetoczonej krwi, nagle 16 lipca uzyskał natychmiastową poprawę zdrowia. - To był właśnie cud, bo po mniejszych dawkach wirusa ludzie umierali, a u niego wirus raptownie wycofał się. Matka Boża była z nim i starał się przekazać to doświadczenie łaski następnym pokoleniom. Wierni również są wezwani w swym powołaniu do apostolstwa dla dobra przyszłych pokoleń, a także do kształtowania klimatu w rodzinach sprzyjającego powstaniu nowych powołań kapłańskich i zakonnych, tak bardzo dziś potrzebnych - dodał bp Salaterski.
Na uroczystość przybyły setki pielgrzymów, około 20 kapłanów, a dziesiątki osób przyjęły po raz pierwszy maryjny szkaplerz Karmelu. Po Eucharystii i procesji nastąpiło odśpiewanie „Boże coś Polskę” w intencji Ojczyzny. Powitania i podziękowania dokonał gospodarz – przeor i kustosz sanktuarium o. Kazimierz Franczak OCD. Modlono się o nieustanne doświadczanie codziennego życia przy boku Maryi i pod Jej kierunkiem, szczególnie nosząc godnie Jej Szatę – św. Szkaplerz Karmelu – i naśladując Ją wiernie w codzienności. Hasłem lipcowych obchodów są słowa „Modlitwa – przyjaźń na całe życie”.
W sobotę 20 lipca odbędzie się jeszcze większa uroczystość – 26. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących karmelitański szkaplerz maryjny i pragnących go przyjąć. Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie ks. abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Uroczystość ta gromadzi kilka tysięcy wiernych.
Do Rodziny Szkaplerznej należą ludzie, którzy noszą szkaplerz, czyli szatę Maryi. Noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się on z wierzchniej szaty, którą mnisi karmelitańscy przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy.
Najczęściej szkaplerz, składający się z dwóch zszytych ze sobą prostokątów tkaniny, zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowo "scapulae" oznacza barki, ramiona, plecy.
Źródło: karmel.pl