Papież Franciszek nie żyje

2025-04-21 11:50
Papież Franciszek nie żyje
Autor: BP KEP Papież Franciszek nie żyje

Ojciec Święty zmarł dziś rano w Domu św. Marty, miał 88 lat. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. W wieku 21 lat rozpoczął naukę w seminarium, rok później wstąpił do zakonu jezuitów. Studiował też m.in. filozofię, teologię, literaturę i psychologię. W 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1992 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires oraz biskupem tytularnym Auki. Siedem lat później został arcybiskupem Buenos Aires. Pod koniec 2011 roku złożył rezygnację z tej funkcji (w związku z ukończeniem 75 lat), ówczesny papież Benedykt XVI zlecił mu jednak jej dalsze sprawowanie. W 2001 roku został mianowany kardynałem przez Jana Pawła II. W latach 2005-2011 przewodniczył Konferencji Episkopatu Argentyny. Franciszek przebywał w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W 2013 roku rezygnację z papieskich obowiązków złożył papież Benedykt XVI. Kardynał Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca, podczas drugiego dnia konklawe. Przyjął wówczas imię Franciszek.

Pontyfikat Jorge Maria Bergolio był pierwszym pod wieloma względami. Był on pierwszym papieżem z zakonu jezuitów; pierwszym Papieżem pochodzącym z Ameryki Łacińskiej; pierwszym, który przyjął imię Franciszek bez liczby porządkowej; pierwszym wybranym, gdy poprzednik wciąż żył; pierwszym, który zamieszkał poza Pałacem Apostolskim; pierwszym, który odwiedził kraje, gdzie jeszcze nie był żaden Papież – od Iraku po Korsykę –; pierwszym, który podpisał Deklarację Braterstwa z jednym z największych autorytetów islamskich.

Był także pierwszym Papieżem, który powołał Radę Kardynałów do rządzenia Kościołem, przyznał role odpowiedzialności kobietom i świeckim w Kurii, zwołał synod, w którym początkowo uczestniczył lud Boży, zniósł sekret papieski w sprawach przestępstw seksualnych oraz usunął karę śmierci z Katechizmu.

Jako głowa Kościoła katolickiego papież Franciszek przez lata znajdował się w wyjątkowej sytuacji. Jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI do dnia śmierci 31 grudnia 2022 roku był tuż obok i to na terenie Watykanu, w rezydencji w dawnym budynku klasztornym. Ich spotkania, w tym pierwsze tuż po wyborze w Castel Gandolfo, przeszły do historii Kościoła.      

14 lutego 2025 roku trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli z objawami silnego zapalenia oskrzeli. Niespełna pięć dni później wykryto u niego obustronne zapalenie płuc.

Z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, które przechodził w ostatnich latach coraz częściej, do Gemelli papież trafił również pod koniec marca 2023. Tam też dwa lata wcześniej, w lipcu 2021 roku, przechodził operację jelita.

Papież Franciszek był z wiernymi do samego końca. W Wielki Czwartek dotrzymał tradycji i udał się w geście bliskości do więzienia, był z wiernymi w Wielką Sobotę i w wielkanocną niedzielę.

Źródło: niedziela.pl