Papież na uniwersytecie w Leuven: potrzebujemy kultury, która poszerza granice

2024-09-28 0:23
Papież na Uniwersytecie w Leuven
Autor: Vatican News/FB Papież na Uniwersytecie w Leuven

Pierwszym zadaniem uniwersytetu jest oferowanie formacji integralnej, aby ludzie otrzymywali narzędzia potrzebne do interpretowania teraźniejszości i planowania przyszłości. Papież Franciszek mówił o tym podczas spotkania z wykładowcami Uniwersytetu Katolickiego w Leuven.

„Dobrze myśleć, że uniwersytet rodzi kulturę, generuje idee, ale przede wszystkim promuje pasję poszukiwania prawdy w służbie ludzkiego postępu” – powiedział Franciszek. Apelował do wykładowców uniwersyteckich, by „poszerzali granice wiedzy!”. „Nie chodzi o mnożenie pojęć i teorii, ale o to, by edukacja akademicka i kulturalna stała się przestrzenią żywą, rozumiejącą życie i przemawiającą do życia” – podkreślił Ojciec Święty wskazując, że „wielką misją uniwersytetu jest poszerzanie granic i stawanie się otwartą przestrzenią dla człowieka i społeczeństwa”.

Papież przestrzegł przed wyrzeczeniem się poszukiwania prawdy, uznając wszystko za względne i przed znużeniem ducha, jakby bezcelowe było poszukiwanie sensu w rzeczywistości, która pozostaje niezrozumiała. Przywołał słowa jednej z postaci Franza Kafki, która stwierdza: „Myślę, że tylko dlatego nie zajmuje się pan prawdą, iż wymaga ona zbytniego wysiłku”. Papież podkreślił, że „poszukiwanie prawdy jest uciążliwe, ponieważ zmusza nas do wyjścia poza siebie, do podjęcia ryzyka, do zadawania pytań”. Przypomniał, że w znużeniu ducha bardziej pociąga nas powierzchowne życie, które nie zadaje zbyt wielu pytań; podobnie jak bardziej pociąga nas „wiara” łatwa, lekka, wygodna, która nigdy niczego nie kwestionuje.

Franciszek zachęcił wykładowców uniwersyteckich, by wbrew znużeniu ducha i bezdusznemu racjonalizmowi, rozszerzali granice. Papież podziękował też uniwersytetowi w Leuven za stworzenie przyjaznej przestrzeni dla „wielu uchodźców, którzy są zmuszeni do ucieczki ze swoich krajów, pośród tysięcy niepewności, ogromnych trudności, a czasem potwornego cierpienia”. Ojciec Święty wskazał, że potrzebujemy właśnie kultury, która poszerza granice, która nie jest „sekciarska”, ani nie stawia się ponad innymi, ale wręcz przeciwnie, znajduje się w „cieście świata”, wnosząc „dobry zaczyn”, który przyczynia się do dobra ludzkości. „To zadanie, ta «większa nadzieja», została wam powierzona!” – podkreślił. I apelował: „Poszerzajcie granice! Bądźcie niespokojnymi poszukiwaczami prawdy i nigdy nie gaście swojej pasji, aby nie poddać się acedii myśli. Bądźcie głównymi postaciami w tworzeniu kultury integracji, współczucia, troski o najsłabszych i wielkich wyzwań świata, w którym żyjemy”.

Uniwersytet w Leuven powstał na mocy bulli papieża Marcina V z 9 grudnia 1425 roku, wydanej na prośbę władz miasta, wspartej przez księcia Brabancji Jana IV i miejscowe duchowieństwo. Jest najstarszym działającym uniwersytetem katolickim na świecie (z przerwą w latach 1797-1834). Początkowo miał cztery wydziały: nauk Humanistycznych, Prawa Kanonicznego, Prawa Cywilnego i Medycyny. Dopiero w 1432 roku papież zgodził się na powstanie Wydziału Teologii. W 1968 roku został podzielony na dwie uczelnie: niderlandzkojęzyczny Katholieke Universiteit Leuven z siedzibą w Leuven i francuskojęzyczny Université Catholique de Louvain z siedzibą w nowo zbudowanym w tym celu Louvain-la-Neuve, położonym niespełna 25 km na południowy wschód od Leuven. Obie mają łącznie ponad 60 tys. studentów z całego świata.

Źródło: Vaticannews