Papież w Wielkanoc: nie szukajmy Zmartwychwstałego w grobie

Musimy szukać Jezusa Zmartwychwstałego w życiu, szukać w twarzach braci, szukać w codzienności, szukać Go wszędzie, ale nie w grobie – stwierdził papież Franciszek w homilii odczytanej przez kard. Angelo Comastriego podczas Mszy św. wielkanocnej. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej sprawował ją jako papieski delegat na placu św. Piotra w Watykanie.
Ojciec Święty zauważył, że protagoniści opisów Paschy biegną, a ich postawa wyraża z jednej strony niepokój, że zabrali ciało Pana; ale z drugiej strony mówi o wewnętrznej postawie tych, którzy wyruszają na poszukiwanie Jezusa. On prawdziwie zmartwychwstał i dlatego nie ma Go już w grobie. Trzeba Go szukać gdzie indziej. Nie pozostał więźniem śmierci, nie można uczynić z Niego bohatera przeszłości.
„Musimy się ruszyć, wyjść, by Go szukać: szukać Go w życiu, szukać Go w twarzach braci, szukać Go w codzienności, szukać Go wszędzie – ale nie w tym grobie” – podkreślił Franciszek. „On żyje i zawsze pozostaje z nami, płacząc łzami tych, którzy cierpią i pomnażając piękno życia w małych gestach miłości każdego z nas” – dodał papież.
Ojciec Święty zaznaczył, że wiara paschalna pobudza, by biec jak Maria z Magdali i jak uczniowie. Przypomniał, że nadzieja chrześcijańska wyraża się w tym, że Chrystus pokonał śmierć, pokonuje nasze ciemności i pokona mroki świata, abyśmy mogli żyć z Nim w radości, na zawsze. „Biegnijmy na spotkanie z Jezusem, odkryjmy na nowo bezcenną łaskę bycia Jego przyjaciółmi. Pozwólmy, by Jego Słowo życia i prawdy oświeciło naszą drogę” – zachęcił Franciszek.
Podkreślił, że zmartwychwstały Chrystus otwiera nasze życie na nadzieję. Zachęcił do modlitwy o dar dostrzeżenia nowości i abyśmy sami w Chrystusie stawali się nowymi ludźmi.
„W zadziwieniu paschalnej wiary, niosąc w sercu wszelkie oczekiwanie pokoju i wyzwolenia, możemy powiedzieć: z Tobą, o Panie, wszystko jest nowe. Z Tobą, wszystko zaczyna się od nowa” – stwierdził papież na zakończenie homilii.
Ze swej strony kard. Comastri podziękował Franciszkowi za to zaproszenie do przebudzenia wiary w Jezusa zmartwychwstałego i żyjącego, zawsze obecnego przy nas.
Wcześniej, po Ewangelii, proklamowanej tradycyjnie także w jej oryginalnym języku grecku, chór odśpiewał prawosławny hymn o zmartwychwstaniu Chrystusa. Dziś Wielkanoc obchodzą bowiem również wierni Kościołów wschodnich.
Źródło: ekai