Poznań: Ostatnia Wieczerza w wirtualnej rzeczywistości

2025-04-11 18:59
Ewangelia VR
Autor: https://www.miejsceslowa.pl

Dzięki specjalnym goglom każdy może przenieść się wprost do Wieczernika. W Wielkim Tygodniu "Miejsce Słowa" w Poznaniu będzie otwarte codziennie, oferując wyjątkową możliwość doświadczenia Ostatniej Wieczerzy w wirtualnej rzeczywistości (VR).

Katolicy świeccy skupieni wokół fundacji Miejsce Słowa zapraszają w Poznaniu do doświadczenia Ostatniej Wieczerzy w przestrzeni wirtualnej. Miejsce Słowa mieści się na Placu Wielkopolskim. Jest pomyślana jako „przestrzeń immersyjnej modlitwy i spotkania z Ewangelią w wirtualnej rzeczywistości”. Przez cały Wielki Tydzień (od 14 do 19 kwietnia) Miejsce Słowa będzie otwarte codziennie, oferując wyjątkową możliwość doświadczenia Ostatniej Wieczerzy w wirtualnej rzeczywistości (VR). Wstęp wolny.

Doświadczenie „Ostatniej Wieczerzy” w technologii VR to zdaniem autorów inicjatywy zaproszenie do osobistego przeżycia wydarzeń, które miały miejsce w Wieczerniku. Uczestnicy będą mogli również zobaczyć poruszający film „Uzdrowienie niewidomego”. Nie chcemy zastępować Mszy świętej. Chcemy pomóc wierzącym, ale i nie tylko, jeszcze lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się podczas Ostatniej Wieczerzy, aby móc jeszcze bardziej zrozumieć sens zbliżających się Świąt Wielkanocnych – podkreśla Aleksandra Karniewicz z fundacji Miejsce Słowa.

Miejsce Słowa to inicjatywa świeckich katolików, którzy poprzez nowoczesne środki przekazu pragną ewangelizować i wspierać osobistą relację z Bogiem. Projekt powstał z miłości do Słowa Bożego i Kościoła, a jego działalność wspiera Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, kierowany przez bp Artura Ważnego.

W 2020 r. zrodził się pomysł przeniesienia Ewangelii do wirtualnej rzeczywistości. „Jestem Słowem” było źródłem zaangażowania osób, które postanowiły rozpocząć pracę nad pierwszą produkcją. Owocem tego było założenie fundacji Miejsce Słowa, której misją jest szerzenie Słowa Bożego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

W 2021 r. odbyła się pierwsza produkcja Ewangelii w wirtualnej rzeczywistości (VR), w której łącznie wzięło udział ponad 60 osób. W oparciu o wiedzę biblistów i historyków powstała rekonstrukcja Wieczernika, zostały odszyte stroje, ceramika oraz przygotowane dania paschalne. Wykorzystana została najlepsza dostępna kamera VR, która wraz z operatorem przyjechała z Holandii. Dzięki temu osoba oglądająca Ostatnią Wieczerzę w specjalnych goglach przenosi się do wiernie odtworzonych wydarzeń, które miały miejsce 2000 lat temu.

Na przełomie 2021 i 2022 r. odbyło się ponad 40 pokazów Ostatniej Wieczerzy VR w różnych miejscach na terenie całej Polski, głównie w parafiach. Łącznie w pokazach wzięło udział ponad 6 tys. osób.

W 2023 r. zostało otwarte stacjonarne Miejsce Słowa. Jest to miejsce, podzielone na dwie części. Pierwsza z nich to kaplica, w której można się wyciszyć i która służy do medytacji nad Pismem Świętym. Druga część to specjalna sala, w której w odpowiednich warunkach można przeżyć Ewangelię w wirtualnej rzeczywistości i przenieść się do czasów Jezusa. Miejsce Słowa znajduje się w centrum Poznania na Pl. Wielkopolskim 10/11.

Od roku fundacja Miejsce Słowa realizuje produkcję kolejnej sceny z Ewangelii w wirtualnej rzeczywistości – uzdrowienia niewidomego opisanego w Ewangelii wg Św. Łukasza (Łk 18, 38-43).

Źródło: KAI, mat. prasowe, pa/Stacja7