Przewodniczący KEP: synodalność to inny sposób budowania relacji między świeckimi a duchownymi
392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski koncentrowało się na trzech tematach: katechezie, synodzie o synodalności i 25-leciu pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem – podsumował je przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Dwudniowe zebranie odbyło się 6 i 7 czerwca w zakopiańskiej „Księżówce”.
Odwołując się do tematu katechezy, abp Stanisław Gądecki przyznał, że jest to kwestia złożona, bo istnieje naturalne zróżnicowanie między wielkimi miastami a mniejszymi miejscowościami i wioskami. Zauważył, że w dużych miastach liczba uczniów uczestniczących w katechezie ponadpodstawowej zmalała, ale np. we wschodnich diecezjach czy też w szkołach podstawowych- nie zmienia się. Hierarcha dodał, że „dużo zależy od tego, jaki kształt ustawienia obligatoryjnego będzie miała etyka albo religia. Z tego wszystkiego wyniknie inne podejście samych uczniów do tych przedmiotów”.
Nawiązując do drugiego tematu, przewodniczący Episkopatu wskazał czym jest synodalność. „Synodalność to inny sposób budowania relacji między świeckimi a duchownymi, aniżeli ten sposób, który istnieje do tej pory. Każde nasze zebranie może mieć kształt synodalny, albo go nie mieć i wówczas będzie się mijało z zamiarem Ojca Świętego Franciszka”.
Odwołując się do 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Podhalu, przewodniczący Episkopatu podkreślił szczególny związek między Ojcem Świętym, a tym regionem i jego mieszkańcami, który wyraził się w hołdzie, jaki złożyli mu górale przed ćwierćwieczem. „Czegoś takiego, jak dokonało się to w postaci hołdu górali w Zakopanem na całym świecie, nigdzie nie widzieliśmy” – stwierdził abp Gądecki.
Źródło: BP KEP