Trwa XXI Dzień Papieski

2021-10-10 16:59

Liturgie, nabożeństwa, czuwanie, medytacja i konferencje poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Od rana w całej Polsce, ale też środowiskach polonijnych na całym świecie w niedzielę obchodzony jest XXI Dzień Papieski. W tym roku pod hasłem „Nie lękajcie się”.

Z uwagi na swoją doniosłość pontyfikat Papieża Polaka nie może zostać zapomniany – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej. Warszawski metropolita zachęcał do wsparcia funduszu stypendialnego Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Zebrane środki zostaną przeznaczone dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.

Chcemy przekazać następnym pokoleniom, że był pontyfikat, który otworzył Kościół na świat i świat na Kościół - powiedział kard. Nycz. “Pamiętamy, że dzieła, których św. Jan Paweł II dokonał dla świata, dla Kościoła, dla Europy, dla Europy Środkowo-Wschodniej, dla Polski- są dziełami nie do zapomnienia” - podkreślił hierarcha.

Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz wspomnianego funduszu dla młodzieży. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

Metropolita warszawski apelował o wsparcie tego dzieła. Przypomniał, że dzięki zebranym środkom, może kształcić się kilka tysięcy młodych ludzi, a kilka tysięcy ukończyło już szkoły i uczelnie. “Trzeba, aby ten żywy pomnik trwał i był wspomagany”- mówił kardynał.

Dzień papieski obchodzony jest w całym kraju, m.in. w Krakowie. Metropolita abp. Marek Jędraszewski celebrował Mszę Świętą w Sanktuarium świętego Jana Pawła II. Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, mówił: to jest przesłanie na dzisiaj dla każdej i każdego z nas: Nie wolno nam się lękać. Mamy obowiązek i wielkie zadanie, wszędzie gdzie jesteśmy, otwierać drzwi Chrystusowi.

Hierarcha przywołał homilię z inauguracji pontyfikatu papieża, w której Ojciec Święty apelował: „Nie bójcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Arcybiskup zwrócił uwagę, że papież ustanowił tymi słowami szczególne kryterium postępowania „wielkich tego świata”. – Jeśli otworzą dla Chrystusa „granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, postępu”, to znaczy, że zależy im na prawdziwym dobru człowieka – mówił kaznodzieja. – Jeśli nie otworzą tych drzwi Chrystusowi, ale będą starali się, żeby były zamknięte w sposób ostateczny i nieprzenikalny, to znaczy, że mimo często pięknie brzmiących haseł o wolności, wyzwoleniu i tolerancji tego człowieka lekceważą i mają go, jego osobową godność i jego szczęście w wielkiej pogardzie – wskazał.

Przygotowanie dzisiejszej uroczystości to duże wyzwanie organizacyjne, w które angażują się wolontariusze, harcerze, ministranci, aktorzy, dziennikarze, piosenkarze oraz sami stypendyści. Fundację wspiera w tym wyjątkowym przedsięwzięciu Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego, w którego skład wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i duszpasterstw z całego kraju.

Pieniądze zbierane są we wszystkich kościołach, kwesta odbywa się także na ulicach miast. Ale nowe stypendia można także ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok, program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

 Źródło: ekai