W Kościele obchodzimy dziś Wielki Czwartek. To początek Triduum Paschalnego

2023-04-06 5:53
Święte Triduum Paschalne - Wielki Czwartek
Autor: Youtube Mariańska Wspólnota Młodych

Obrzędy Wielkiego Czwartku mają swoje źródło już w Nowym Testamencie. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, a zarazem ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Kapłani odnawiają wtedy swoje przyrzeczenia. Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Czwartek odbywają się tylko 2 liturgie. Pierwsza, tzw. Msza Krzyżma Świętego, odprawiana jest jedynie w kościele katedralnym. W tym czasie kapłani odnawiają przyrzeczenia, a następnie święcone są święte oleje (tzw. krzyżmo, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. We wszystkich innych kościołach w Wielki Czwartek odbywa się tylko jedna msza święta, która niejako rozpoczyna Triduum Paschalne.

- W rozumieniu wspólnoty Kościoła było konieczne zauważyć, że wszystko rozpoczyna się właśnie w czasie ostatniej wieczerzy ,tam Pan Jezus ustanawia obrzęd, który ostatecznie funkcjonował przez całe wieki w tradycji Izraela. Ostatnia wieczerza to przecież była uczta paschalna czyli uczta, która przywoływała wydarzenia wyjścia z niewoli, zawarcia przymierza. Teraz Jezus wykorzystuje ten obrzęd nadając mu nowy wymiar,  sam mówi " To czyńcie na moją pamiątkę" - mówi ks. Stanisław Mieszczak, liturgista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej odśpiewywany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu", podczas którego biją dzwony, a ludzie uderzają w kołatki, po homilii wierni przyjmują komunię. Do późnych godzin adorują też krzyż. Po liturgii eucharystycznej i rozdaniu Komunii następuje przeniesienie Jezusa w uroczystej procesji Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do tzw. Ciemnicy. Zgodnie z tradycją nocą duchowni zdejmują też obrus z ołtarza na znak żałoby. To nie tylko symbol zakończenia wieczerzy pańskiej, ale również odarcia Jezusa z szat.  Otwarcie tabernakulum oznacza, że Jezusa nie ma już wśród nas, jest w ciemnicy, gdzie cierpi i czeka na śmierć - to jedna z najważniejszych tradycji Wielkiego Czwartku.

Tego dnia w wielu kościołach kapłan obmywa też nogi 12 mężczyznom na znak gestu Jezusa wobec Apostołów. To symbol uniżenia Chrystusa, ukazanie go w roli sługi. Po Komunii kapłani przenoszą Jezusa do ciemnicy, zwykle to jedna z kaplic znajdujących się w Kościele. Gest ten symbolizuje uwięzienie Jezusa w noc przed jego śmiercią. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona. Następnie rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa również przez cały Wielki Piątek.